1.
MÕISTED
1.1.
Müüja – IKEA Eesti – Runikon Retail OÜ, Eesti Vabariigi seaduste alusel asutatud ja tegutsev äriühing, registrikood 14611049, registrijärgne aadress Kangrumetsa tee 1, Kurna, 75307 Harjumaa maakond, Eesti Vabariik, KMKR nr EE102125100, äriühingu andmeid kogutakse ja säilitatakse Eesti Vabariigi äriregistris.
1.2.
Ostja – isik, kes ostab e-poest kaupu või kasutab e-poodi. Ostja (tarbija) on vähemalt 18-aastane füüsiline isik, kes kavatseb osta IKEA Eestilt kaupu isiklike, perekonna või majapidamise vajaduste rahuldamiseks ning äri- või kutsetegevusega mitteseotud eesmärkidel.
1.3.
E-pood – IKEA Eesti elektrooniline kauplus, mis on kättesaadav internetis aadressil
www.IKEA.ee.
1.4.
Ostu-müügileping – kaupade ostu-müügileping, mis on sõlmitud ostja ja müüja vahel e-poe kaupade ostu- ja müügieeskirjade kohaselt.
1.5.
Kaupade väljastuspunkt – IKEA Eesti kaupade väljastuspunktid, mis asuvad aadressil:
1.5.1. Kangrumetsa tee 1, Kurna, 75307, Harju maakond, Eesti Vabariik.
1.5.2. Ränirahnu tee 21, Räni alevik, Tartu maakond, 61708, Eesti Vabariik.
1.5.3. Riia maantee 131, Pärnu linn, 80042, Eesti Vabariik.
1.6.
Kaubad hõlmavad edaspidi eeskirjades nii kaupu kui ka teenuseid, välja arvatud juhul, kui on sõnaselgelt märgitud või kontekstist tuleneb teisiti.
1.7.
Eeskirjad – siinsed eeskirjad kaupade kaugostu ja -müügi kohta IKEA e-poes, milles määratakse kindlaks ostja ja müüja õigused ja kohustused, müüja pakutavate kaupade ostutingimused ja nende eest maksmise tingimused, kaupade tarnimise ja tagastamise kord, poolte vastutus ja muud sätted, mis on seotud kaupade ostmise ja müügiga e-poes.
2.
ÜLDSÄTTED
2.1. Siinsed eeskirjad on siduv juriidiline dokument, millega kehtestatakse ostja ja müüja vastastikused õigused, kohustused ja vastutus, samuti muud sätted, mis on seotud müüja pakutavate kaupade müügi ja ostmisega e-poes.
2.2. Ostja võib osta e-poest kaupu ainult pärast eeskirjadega nõustumist. Kui ostja on kinnitanud, et ta on eeskirjadega tutvunud, kohustub ta neid järgima ja täitma. Ostes e-poest kaupu, nõustub ostja eeskirjade kohaldamisega ja kinnitab, et ta on neist aru saanud. Kui ostja ei lugenud eeskirju ja/või ei saanud neist aru või ei nõustu nendega, ei saa ta e-poest kaupu osta.
2.3. Kaupu müüakse e-poes Eesti Vabariigi territooriumilt.
2.4. Müüjal on õigus eeskirju muuta. Eeskirjade muudatused jõustuvad pärast nende avaldamist e-poes ja neid kohaldatakse ainult selliste tellimuste suhtes, mille ostja on teinud pärast eeskirjade muutmist. Müüja teavitab ostjat eeskirjade muudatustest. Kui ostja kasutab pärast eeskirjade muudatuste avaldamist e-poodi mis tahes viisil, eeldatakse, et ta nõustus kõigi eeskirjade muudatustega. Eeskirjade uusima versiooni leiab siit.
3.
OSTU-MÜÜGILEPINGU SÕLMIMINE
3.1. Eeskirjad on ühekordsete ostu-müügilepingute sõlmimise ja täitmise aluseks. Konkreetsete kaupade ostu-müügilepingu sõlmimisel eeskirjades sätestatud korras muutuvad eeskirjade tingimused selliste kaupade ostu-müügilepingu tingimusteks.
3.2. Enne e-poest ostmist peab ostja tutvuma e-poe andmekaitsetingimustega. Kui ostja sooritab ostu, eeldatakse, et ta on lugenud andmekaitsetingimusi, saab neist aru ja nõustub nendega.
3.3. Ostjad saavad ennast registreerida, täites registreerimisvormi ja esitades selles vajalikud andmed (edaspidi: registreerimisandmed). Ostjad vastutavad ise registreerimisandmete õigsuse, konfidentsiaalsuse ja (või) säilitamise eest.
3.4. Kaupade ostmiseks esitab ostja e-poes tellimuse, täites elektroonilise tellimisvormi ja esitades selle seejärel müüjale.
3.5. Ostu-müügileping loetakse ostja ja müüja vahel sõlmituks pärast seda, kui ostja, olles tutvunud eeskirjadega: i) esitab müüja juhiste kohaselt tellimuse ja komplekteerib kaupade ostukorvi ning määrab oma tarneaadressi või kauba kättesaamise viisi; ii) kinnitab, et on tutvunud eeskirjadega, valib makseviisi ja tasub tellimuse eest ning iii) müüja kinnitab ostja tellimuse, kuvades ja/või saates tellimuse teabe, kinnitussõnumi (e-posti ja/või telefoni teel) ja/või käibemaksuarve. Kui ostja ei nõustu kõigi eeskirjadega või mõnega neist, ei saa ta kaupu tellida.
3.6. Ostu-müügileping kehtib kuni siinsest lepingust tulenevate kohustuste täitmiseni. Ostu-müügileping loetakse täidetuks, kui kaubad on ostjale üle antud eeskirjades ja Eesti Vabariigi seadustes sätestatud korras.
3.7. Pärast tellimuse esitamist kohustub ostja tasuma kaupade hinna ja võtma e-poest tellitud kaubad vastu. Pärast makse lõpuleviimist ei ole võimalik samale tellimusele tooteid lisada.
3.8. Müüja võib ostja tellimuse tagasi lükata ja ostu-müügilepingu ühepoolselt üles öelda, kui ostja ei täida kõiki kaupade tellimuse tingimusi; müüjal ei ole kaupu, mida ostja soovib osta; ostja ei kinnitanud, et ta nõustub eeskirjadega; müüja usub, et ostja tegeleb hulgiostudega, ja/või muudel põhjustel, mida võib ostjale eraldi avaldada. Kui kaupu tellitakse ebatavaliselt suurtes kogustes või ebatavaliselt sageli, samuti juhul, kui on täidetud muud kriteeriumid, mille alusel müüja võib uskuda, et kaupu tellitakse muuks otstarbeks kui tarbimiseks, võib müüja eeldada oma äranägemise järgi, et tegemist on hulgiostuga.
4.
OSTJA ÕIGUSED JA KOHUSTUSED
4.1. Ostjal on õigus:
4.1.1. osta e-poest kooskõlas eeskirjade, müüja muude juhiste ja Eesti Vabariigi õigusaktidega;
4.1.2. ostjal on õigus taganeda e-poes sõlmitud ostu-müügilepingust, teatades sellest müüjale kirjalikult hiljemalt 14 (neljateistkümne) päeva jooksul Eesti Vabariigi võlaõigusseaduses ja eeskirjades sätestatud korras;
4.1.3. kasutada puudusega kaupade kättesaamisel järgmisi õiguskaitsevahendeid:
4.1.3.1. nõuda, et müüja parandaks või asendaks puudusega kaubad,
4.1.3.2. vähendada puudusega ja/või valesti kokkupandud kaupade hinda proportsionaalselt, nagu on märgitud allpool punktis 9.14,
4.1.3.3. kasutada kaupadele kohaldatavaid garantiisid või
4.1.3.4. taganeda ostu-müügilepingust ja tagastada kaubad müüjale;
4.1.4. muud õigused, mis on sätestatud eeskirjades ja/või Eesti Vabariigi õigusaktides.
4.2. Ostja kohustub:
4.2.1. tasuma tellitud kaupade ja nende tarnimise hinna ning tegema muud maksed (kui neid on ostu-müügilepingu sõlmimisel täpsustatud) ja võtma tellitud kaubad vastu;
4.2.2. kontrollima kaupu nende vastuvõtmisel, samuti teavitama müüjat saadetise kahjustustest, kaupade ilmsetest puudustest või kaupade mudeli või komplektsuse mittevastavusest ostja tellitud toodete juhendites sätestatud korras;
4.2.3. kontrollima ostetud kaupade kvaliteeti mõistliku aja jooksul, kuid mitte hiljem kui kolme tööpäeva jooksul pärast kaupade kättesaamist, ning teavitama müüjat (e-posti teel:
info@IKEA.ee) kaupade kvaliteedipuudustest, mida ei olnud võimalik märgata kaupade üleandmisel;
4.2.4. olles valinud kaupadele ise järele tulemise, tulema järele teavituses märgitud aja jooksul;
4.2.5. olles valinud kohaletoimetamisteenuse või muud müüja pakutavad teenused, looma tingimused nende osutamiseks, samuti tasuma selliste teenuste eest nõuetekohaselt;
4.2.6. katma kaupade tagastamise kulud, kui õigusaktidega kehtestatud korra kohaselt kannab need kulud ostja;
4.2.7. teavitama viivitamata ostja registreerimisandmete või tarneaadressi muutumisest telefoni või e-kirja teel;
4.2.8. mitte kasutama e-poodi ebaseaduslikul viisil, muu hulgas viisil, mis võib ohustada e-poe nõuetekohast toimimist, turvalisust ja terviklikkust või piirata teiste isikute juurdepääsu e-poele;
4.2.9. täitma muid nõudeid, mis on määratud kindlaks teistes IKEA eeskirjades ja Eesti Vabariigi õigusaktides.
5.
MÜÜJA ÕIGUSED JA KOHUSTUSED
5.1. Müüjal on õigus:
5.1.1. tühistada ostja registreering, kui ostja rikub olulisi eeskirju, eelkõige kui ta ohustab või kahjustab oma tegevuse või tegevusetusega müüjat, teisi ostjaid või kolmandaid isikuid, samuti e-poe stabiilsust või turvalisust;
5.1.2. piirata hulgioste või need keelata;
5.1.3. lõpetada e-poe tegevus ajutiselt või täielikult, muuta e-poodi või selle eraldiseisvaid osi, kogu selle sisu või mis tahes selle osa, muuta e-poe tegevuseks kasutatava veebisaidi aadressi ja/või piirata sõltuvalt e-poe süsteemi tehnilistest võimalustest registreeritud ostjate arvu; see ei mõjuta siiski ostu-müügilepinguid, mille ostja on sõlminud enne, kui müüja teeb otsuse selliste toimingute tegemiseks või viib need ellu;
5.1.4. muuta eeskirju, kaupade hindu, ostutingimusi ja/või muid e-poega seotud juhiseid, avaldades sellised muudatused e-poes; sellised muudatused ei mõjuta siiski ostu-müügilepinguid, mille ostja on sõlminud enne, kui müüja teeb otsuse selliste toimingute tegemiseks või viib need ellu.
5.2. Müüja austab ostja privaatsust ja kaitseb tema andmete konfidentsiaalsust, välja arvatud Eesti Vabariigi seadustes ette nähtud juhtudel.
6.
KAUPADE HINNAD JA NENDE EEST TASUMINE
6.1. Kaupade hinnad on esitatud e-poes ja/või tellimuses eurodes koos käibemaksuga.
6.2. Kaupu müüakse ostjale hindadega, mis kehtivad e-poes tellimuse esitamise ajal. Kaupade konkreetne hind ja nende eest makstav summa on ostjale nähtavad pärast ostukorvi komplekteerimist. Kui ostja ei nõustu määratud hinnaga, ei saa ta kaupade tellimist ja tellimuse esitamist jätkata.
6.3. Kaupade hind ei sisalda kaupade tarne ega teenuste hinda, mida ostja võib müüjalt täiendavalt tellida. Kui ei ole sõnaselgelt sätestatud teisiti, tuleb tasuda kaupade tarnimise ja muude teenuste eest. Selliste teenuste hinnad ning nende arvutamise ja tasumise kord määratakse kindlaks e-poes.
6.4. E-poe ostukorvile, milles vastava müüja kaupade koguhind on väiksem kui 100 eurot (sh kehtiv käibemaks), kohaldatakse tellimuse käitlemistasu summas 3,99 eurot (sh kehtiv käibemaks). Eeskirju heaks kiites nõustub ostja selles punktis kindlaks määratud tellimuse käsitlemistasu kohaldamise korraga ja tasub selle müüjale. Kui kaupade eest makstud raha tagastatakse ostjale, hüvitatakse tellimuse käitlemistasu vaid juhul, kui kogu tellimus tagastatakse; osalise või üksikute toodete tagastamise korral käitlemistasu ei hüvitata. Tellimuse käitlemistasu ei kohaldata kaupadele, mis on ostetud meie füüsilistest esindustest.
6.5. Ostudokumendid, nagu tellimuse teave ja käibemaksuarved, esitatakse ostjale püsival andmekandjal elektrooniliselt ostja kontol, mida ostja saab kasutada nende allalaadimiseks ja/või välja printimiseks. Sellised elektroonilised ostudokumendid kehtivad ilma müüja ja/või ostja allkirjata.
6.6. E-poes aktsepteeritavad makseviisid on pangalingiga makse, krediitkaart, järelmaks, Apple Pay, Google Pay.
7.
KAUPADE TARNE
7.1. Kaupu tarnitakse ainult Eestis. Kaupade võimalikud tarneviisid esitatakse ostjale pärast seda, kui ta on komplekteerinud oma ostukorvi ja sisestanud tarneaadressi.
7.2. Kojuveoteenus on tasuline teenus, mille hinnad on esitatud siin. Lingil esitatud teave loetakse siinsete eeskirjade lahutamatuks osaks.
7.3. Kui ostja valib kojuveoteenuse, kuvatakse teenuse hind ostjale tellimisprotsessi lõpus enne makseviisi valimist ja/või makse tegemist. Teenuse hind tuleb tasuda ette koos kaupade eest tehtava maksega.
7.4. Tooted tarnitakse eramajas sissepääsuukseni ja kortermajas korteriukseni kuni viienda korruseni (kaasa arvatud). Kui tooted tuleb tarnida kõrgemale kui viiendale korrusele ja hoones puudub lift, lisandub iga täiendava korruse eest lisatasu kolm eurot (lisateave on kättesaadav siin, vt punkt 7.2).
7.5. Enne kaupade tarnimist võtab müüja esindaja ostjaga ühendust ja kooskõlastab kõik tarne üksikasjad.
7.6. Kojuveoteenuse tellimisel peab ostja määrama täpse tarneaadressi ja looma kaupade mahalaadimiseks sobivad tingimused (teeb sissepääsu lukust lahti, avab tõkkepuu, värava, ukse jne). Tarnitavaid kaupu veetakse ainult läbi peamise sissepääsu; rõdu ja akende kaudu kaupade kohaletoimetamist ei toimu.
7.7. Kaupade tarnimisel ostjale laaditakse kaubad maha ostja määratud kohas, milleks loetakse eramaja puhul hoone välisust ning kortermajas korteri välisust. Kuller ei ole kohustatud kaupa siseruumidesse (näiteks magamistuppa, panipaika või garaaži) toimetama. Kui ostja soovib, et kaubad viiakse tema määratud mahalaadimiskohta eluruumides või mujale siseruumidesse, vastutab ostja sellise tegevuse käigus tekkida võivate võimalike kahjustuste eest.
7.8. Enne ostu-müügilepingu sõlmimist teavitatakse ostjat konkreetsete kaupade tarneajast. Tarneaja üksikasjad esitatakse tellimisprotsessi viimases etapis ja müüja tarnib kaubad ostjale määratud ajavahemiku jooksul. Ostjat võidakse teavitada täpsest tarnekuupäevast ja ajavahemikust ka e-posti ja/või telefoni teel.
7.9. Kui ostja ei luba müüja esindajat kokkulepitud ajal ega 15 minuti jooksul pärast seda tellimuses märgitud aadressile, loetakse kaubad tarnimata ostja süül. Sellisel juhul viiakse kaubad tagasi lattu ning müüja lepib ostjaga kokku uue tarnekuupäeva. Kaupu hoitakse laos kuni järgmise tarnekuupäevani, kuid mitte kauem kui punktis 8.3 toodud tähtaeg. Kui see tähtaeg möödub, tühistatakse tellimus vastavalt punktile 8.5.
7.10. Tellimuse maksimaalne suurus ostja kohta on 500 kg või 6 m3. Kui tellitud kaupade kaal või maht on sellest suurem, on kohaletoimetamistasu vastavalt suurem (nt 501 kg või rohkem kaaluva tellimuse korral võetakse kahe tellimuse kohaletoimetamistasu). Elustaimede kohale toimetamine ei ole võimalik.
7.11. Kaupade vastuvõtmisel kontrollib ostja saadetise seisukorda. Kui saadetise pakend on nähtavalt kahjustatud, peab ostja märkima selle ära kohaletoimetamise kauba saatelehel, mille esitab talle kuller. Sellisel juhul loetakse kaubad kahjustatud pakendis tarnituks, kuid kaupade tarne loetakse nõuetekohaselt toimunuks.
7.12. Kui kohaletoimetatud kaupade kvaliteedis esineb puudusi või koguste erinevusi, ei pea ostja kaupa vastu võtma ning märgib avastatud erisused kauba saatelehel, mille esitab talle kuller.
7.13. Kui ostja võtab kauba vastu ilma märkusi tegemata, loetakse see tarnituks kahjustamata pakendis. Kui hiljem ilmnevad kaupade puudused, mis ei ole tingitud ostja süüst, on ostjal õigus kasutada kaheaastast pretensiooni esitamise õigust, nagu on määratud kindlaks siinsete eeskirjade 9. peatükis. Mõnele kaubale võib lisanduda ka täiendav müügigarantii (vt punkt 9.3).
7.14. Ostja, kes on kaupade tellimisel valinud ise kaupadele järele tulemise võimaluse, võtab kaubad ise müüjalt vastu. Kaupade üleandmisel võidakse ostjalt küsida isikut tõendavat dokumenti ja/või tellimuse teavet, mille müüja on talle saatnud.
7.15. Kui ostja on otsustanud lasta kaubad müüjal kohale toimetada, tähendab kaupade kohaletoimetamine ostja määratud aadressile seda, et kaubad on ostjale üle antud, olenemata sellest, kas nimetatud aadressil võttis kaubad tegelikult vastu ostja või mõni muu isik. Kui ostja ei saa tarnitud kaupu ise vastu võtta ja kaubad tarniti määratud aadressile, ei ole ostjal õigust esitada müüjale nõudeid seoses kaupade tarnimisega valele isikule. Kui kaupu ei saa ostja süül kokkulepitud päeval kohale toimetada (nt keegi pole tarnekohas kohal), peab ostja sellest müüjat viivitamata teavitama, kuid hiljemalt järgmisel päeval pärast planeeritud tarnet, ning leppima kokku uue tarneaja.
7.16. Müüja vabastatakse vastutusest kaupade tarnetingimuste rikkumise eest, kui kaupu ei tarnitud ostjale või kui neid ei tarnitud õigeaegselt ostja süül või ostja kontrolli all olevate asjaolude tõttu.
8.
KAUPADELE JÄRELE TULEMINE, NENDE HOIUSTAMINE JA LADUSTAMINE
8.1. Kui ostja ei telli kaupade kohaletoimetamisteenust, saab ta tellitud kaubad tasuta kätte kaupade väljastuspunktist. Tellimuse esitamisel valib ostja, millisesse kaupade väljastuspunkti ta soovib tellitud kaupadele järele tulla.
8.2. Kui kaubad on järele tulemiseks valmis, saab ostja nende kättesaamise võimaluse kohta kinnitussõnumi. Kaubale järele tulles peab ostja esitama tellimuse andmed või kinnitussõnumi. Vastasel juhul võib müüja keelduda kaupade väljastamisest ostjale.
8.3. Ostja peab tulema tellitud kaupadele järele kaks päeva pärast seda, kui müüja on teavitanud ostjat elektroonilisel teel, et kaubad on üleandmiseks valmis.
8.4. Kui ostja on kaupadele järele tulnud, loetakse need ostjale üleantuks (tarnituks).
8.5. Kui ostja ei tule tellitud kaupadele järele kahe päeva jooksul pärast seda, kui teda on teavitatud, et tellitud kaubad on üleandmiseks valmis, või punktis 7.8 nimetatud juhul jätab müüja endale õiguse tühistada ostja tellimus ja müüja on kohustatud tagastama raha, mille ostja maksis kaupade eest, millest arvatakse vajaduse korral maha kohaletoimetamistasu, hiljemalt kahe (2) tööpäeva jooksul.
9.
KAUPADE KVALITEET, GARANTIID
9.1. Müüdavate kaupade üldised omadused esitatakse iga toote kirjelduses. Kui toote nimes ja kirjelduses märgitud kaupade omadused erinevad või on üksteisega vastuolus, loetakse toote kirjelduses esitatud teave õigeks.
9.2. Ostjat teavitatakse asjaolust, et ostja kasutatavate elektrooniliste seadmete omaduste, elektrooniliste seadmete tehniliste parameetrite (nt ostja kasutatava seadme ekraani eraldusvõime jne) või muude tehniliste põhjuste või müüjast sõltumatute põhjuste tõttu ei pruugi ostja elektroonilise seadme ekraanil nähtavad kaubad kajastada täielikult e-poes täpsustatud kaupade tegelikke omadusi (näiteks värvitooni), kui on tegemist väikeste erinevustega kaupade välimuses.
9.3. Kui e-poes ei ole märgitud teisiti, kehtib ostjate (kes on tarbija) ostetud kaupadele seadusjärgne kaheaastane pretensiooni esitamise õigus. Teatud toodetele võidakse kohaldada ka täiendavat müügigarantiid. Müügigarantii tähtaeg ja muud tingimused täpsustatakse konkreetsete kaupade kirjeldustes; asjakohane teave on kättesaadav ka siin:
https://www.ikea.ee/et/guarantees.
9.4. Ettevõtjast ostjate ostetud kaupade puhul kehtib e-poes täpsustatud garantii. Garantiiaega ja muid tingimusi täpsustatakse vastavate toodete kirjeldustes.
9.4.1. Kui ostja, kes on tarbija, ostab puudusega toote, on tal õigus kohaldada eespool punktis 4.1 sätestatud õiguskaitsevahendeid.
9.5. Eeskirjade punkti 4.1 kohaldamiseks peab ostja tagastama toote müüjale parandamiseks või asendamiseks. Puudusega kaupade tagastamisel müüjale esitab ostja müüjale dokumendid, mis kinnitavad kaupade ostmist (kviitung või muu ostu kinnitav dokument). Toote tagastamise kulud kannab müüja. Kui toode on enne puuduse avastamist nõuetekohaselt paika pandud (paigaldatud või monteeritud), hõlmab müüja kohustus toode parandada või asendada sõltuvalt toote laadist ja eesmärgist toote eemaldamist ja parandatud või asendatud toote paigaldamist või eemaldamis- ja paigalduskulude hüvitamist.
9.6. Enne puudusega kaupade tagastamist või asendamist, samuti juhtudel, kui kvaliteetsed kaubad tagastatakse muul põhjusel kui lepingu ülesütlemise tõttu, võtab ostja (tarbija) müüjaga ühendust telefoni või e-posti teel (telefonil +372 330 4000 või e-posti aadressil
info@IKEA.ee) ja lepib kokku kaupade tagastamise või asendamise tingimused. Ostja (kes on tarbija) võib tagastada puudusega kaubad ka IKEA esindustes olevatesse vahetus- ja tagastusosakondadesse. Väljaspool Tallinnat asuvates esindustes asendatakse toode müüja määratud tähtaja jooksul, mis ei ole tavaliselt pikem kui aeg, mis on vajalik asendatava toote tarnimiseks.
9.7. Müüja tagab, et puudusega kaubad parandatakse või asendatakse järgmistel tingimustel:
9.7.1. tasuta – ilma toote parandamise või asendamisega seotud kulude, sealhulgas posti-, transpordi-, töö- või materjalikulude eest tasu võtmata;
9.7.2. mõistliku aja jooksul alates hetkest, mil ostja teavitab müüjat puudulikust kvaliteedist;
9.7.3. ilma ostjale olulist ebamugavust põhjustamata, võttes arvesse kaupade olemust ja otstarvet ostja jaoks.
9.8. Müüjal on õigus keelduda puudusega toote nõuetekohase kvaliteedi tagamisest, kui seda toodet ei ole võimalik parandada ega asendada või kui sellega kaasneksid ebaproportsionaalselt suured kulud, arvestades kõiki asjaolusid, sealhulgas toote väärtust (ilma puuduseta) ja toote puuduse olulisust.
9.9. Ostjal on õigus nõuda toote hinna proportsionaalset vähendamist või taganeda ostu-müügilepingust, kui:
9.9.1. Müüja ei ole toodet parandanud ega asendanud või ei ole seda teinud vastavalt punktis 9.6 sätestatud nõuetele, või on keeldunud tagamast toote vastavust kvaliteedinõuetele vastavalt 9.9;
9.9.2. Tootel ilmnes puudus ka pärast seda, kui müüja proovis varasemat puudust kõrvaldada;
9.9.3. puudus on oluline;
9.9.4. müüja on teatanud või asjaolud osutavad sellele, et müüja ei taga toote nõuetekohast kvaliteeti mõistliku aja jooksul või sellega tekitatakse ostjale olulist ebamugavust.
9.10. Ostja kasutab oma õigust ostu-müügileping lõpetada, esitades müüjale avalduse, milles ta väljendab oma otsust ostu-müügileping lõpetada.
9.11. Kui ostja lõpetab ostu-müügilepingu:
9.11.1. tagastab ostja toote müüjale müüja kulul;
9.11.2. müüja, kes on saanud tagastatud toote või ostja esitatud tõendi selle kohta, et toode on välja saadetud, tagastab ostjale selle toote eest makstud summa hiljemalt 14 (neljateistkümne) päeva jooksul.
9.12. Ostjal ei ole õigust ostu-müügilepingut lõpetada, kui puudus on väike.
9.13. Kui ostja soovib kasutada puudusega toote hinna vähendamise võimalust, tehakse hinnaalandus proportsionaalselt ostja saadud toote väärtuse vähenemisega võrreldes väärtusega, mis oleks tootel olnud ilma puuduseta. Müüja määrab kindlaks väärtuse vähenemise ja teavitab ostjat vastavalt vähendatud hinnast. Selguse huvides täpsustatakse, et müüja määrab vähendatud hinna kindlaks üksnes oma äranägemise järgi. Kui ostja ei nõustu müüja pakutud vähendatud hinnaga, siis hinnaalandust ei kohaldata ja ostja võib selle asemel kasutada alternatiivseid õiguskaitsevahendeid.
9.14. Selleks et kasutada eeskirjade punktis 9.5 kindlaks määratud õigusi, teavitab ostja müüjat toote mittevastavusest kvaliteedinõuetele hiljemalt kahe (2) kuu jooksul alates mittevastavuse avastamise kuupäevast.
10.
ÕIGUS LEPINGUST TAGANEDA, KAUPADE TAGASTAMINE
10.7. Ostjal, kes on tarbija, on õigus elektroonilise kanali kaudu sõlmitud ostu-müügilepingust taganeda ilma põhjust esitamata 14 (neljateistkümne) päeva jooksul. Taganemistähtaeg algab:
- päevast, mil ostja on kauba kätte saanud, või
- kui tellimuses oli mitu toodet, mis tarniti eraldi, siis päevast, mil ostja sai viimase toote kätte, või
- kui kaup toimetati kohale osade või partiidena, siis päevast, mil ostja sai kätte viimase partii või osa.
Taganemisõigus ei kehti nende lepingute puhul, mis on loetletud võlaõigusseaduse § 53 lõikes 4 (nt eritellimusel valmistatud või kiiresti riknevad kaubad). Lepingust taganemiseks tuleb ostjal:
- saata taganemisteade e-posti aadressile info@IKEA.ee, kus on selgelt väljendatud soov lepingust taganeda;
- tagastada toode IKEA esindusse;
- esitada ostudokument (näiteks arve, kviitung vms), millega tõendab, et toode on ostetud IKEA-st.
Kui ostja on ühe lepingu raames ostnud mitu toodet, võib ta taganeda kogu tellimusest või ainult üksikutest toodetest. Tagastustingimused ja -korraldus on kirjeldatud punktides 10.2 kuni 10.13 ning neid kohaldatakse juhul, kui toote tagastab ostja, kes on tarbija.
10.8. Kui e-poes ei ole märgitud teisiti, tagastatakse kaubad müüjale hiljemalt 14 (neljateistkümne) kalendripäeva jooksul alates müüjale taganemisteate saatmise päevast.
Ostja vastutab kaupade nõuetekohase pakendamise eest tagastamisel, et vältida kahjustusi transpordi käigus. Toode peab olema nõuetekohaselt pakendatud (karpi, kotti, paberisse jne) ja see pakend on tihedalt suletud (näiteks teibiga). Ostja kannab kaupade tagastamise otsesed kulud, välja arvatud juhul, kui müüja teatab ostjale pärast lepingust taganemise teate saamist, et ta kannab kaupade tagastamise kulud ise.
10.9. Kaupu on võimalik tagastada esindustesse või ostja poolt valitud vahendajate (kullerite) kaudu, kes tarnivad kaubad IKEA-sse. Enne kaupade tagastamist vahendajate (kullerite) kaudu võtab ostja müüjaga ühendust telefoni või e-posti teel (e-posti aadressil
info@IKEA.ee) ja lepib kokku kaupade tagastamise.
10.10. Tagastatavate kaupade eest makstud summa tagastatakse ostjale pärast kaupade tagastamist müüjale. Ostjale tagastatakse raha tagasi samal viisil, nagu ta ostis kaubad (nt kui kaupade eest maksti pangaülekandega, kantakse tagastatav raha üle ostja pangakontole, kust makse laekus), välja arvatud juhul, kui ostja nõustub müüja pakutava muu tagasimakseviisiga.
10.11. Seda ei loeta müüja poolseks tagastamistingimuste rikkumiseks, kui ta ei saa ülekannet teha ostja süül (kaupade tagastamisega hilinemine, ebatäpsed andmed jne).
10.12. Müüja ei ole ühegi tagastusvõimaluse puhul kohustatud hüvitama ostjale lisakulusid, mis tulenevad sellest, et ta valis muu meetodi kui müüja pakutav kõige odavam tavapärane tarneviis.
10.13. Ostja järgib kaupade tagastamisel järgmisi tingimusi:
10.13.1. kui see on asjakohane, tuleb kaubad tagastada originaalpakendis või muus korralikus pakendis;
10.13.2. ostja ei tohi tagastatavaid kaupu kahjustada;
10.13.3. kui see on asjakohane, peavad tagastatavad kaubad olema kasutamata ja nende kaubanduslik välimus peab olema säilinud (kahjustamata sildid, eemaldamata kaitsekiled jne);
10.13.4. kaubad tagastatakse samas komplektsuses, milles ostja sai need kätte;
10.13.5. kaupade tagastamisel esitab ostja ostu tõendava maksetõendi (nt käibemaksuarve) ja täidab kaupade tagastamise avalduse.
10.14. Pooled lepivad kokku, et kui tagastatud kvaliteetsed kaubad ei vasta eeskirjade punktis 10.9 sätestatud kaupade tagastamise tingimustele, on müüjal kaupade vastuvõtmisel õigus nõuda ostjalt ka proportsionaalset summat kaupade väärtuse vähenemise eest, mis on tingitud ostja tegevusest, mis ei olnud vajalik kaupade olemuse, omaduste ja toimimise kindlaksmääramiseks.
10.9. Müüja annab ka täiendava 90-päevase tagastamisgarantii (365-päevane tagastamisgarantii kehtib IKEA Family liikmetele), mille tingimused on kättesaadavad internetis aadressil
https://www.ikea.ee/et/customerservice/return-policy Kui ostja tagastab kaubad müüja kohaldatava täiendava 90-päevase tagastamisgarantii alusel (365-päevane tagastamisgarantii IKEA Family liikmetele), võtab ostja müüjaga ühendust e-posti aadressil
info@IKEA.ee ja lepib kokku kaupade tagastamise või asendamise tingimused. Kui eeskirjade punktis 10.1 sätestatud 14-päevane tagastamisperiood (st ostu-müügilepingust taganemise õigus) on juba lõppenud ja ostja soovib kasutada täiendavat 90-päevast tagastamisgarantiid, kannab ta kaupade tarne- ja tagastamiskulud. Selleks, et müüja maksaks tagasi kogu summa, ei tohi kaup olla kasutatud, vaid see peab olema avamata või ettevaatlikult avatud (pakend on terve) originaalpakendis ja see ei tohi olla täielikult ega osaliselt kokkupandud. Ostja tagastab kaubad IKEA esindusse.
10.10. Ostja ei saa tagastada kaupu, mida ei saa Eesti Vabariigi seaduste kohaselt tagastada .
10.11. Kui osutatavad teenused on ebakvaliteetsed, on ostjal õigus taotleda puuduste kõrvaldamist teenuste osutamisel, teenuste eest makstud raha tagastamist või teenuste hinna alandamist.
10.12. Ettevõtjast ostjad tagastavad ja vahetavad kaupu müüja kinnitatud tagastamispõhimõtete kohaselt:
https://www.ikea.ee/en/customerservice/return-policy. Enne kaupade tagastamist võtavad ostjad/ettevõtjad müüjaga eeskirjade punkti 10.11 kohaselt ühendust.
11.
ALLAHINDLUSED JA KAMPAANIAD
11.1. Müüja võib omal algatusel korraldada e-poes erinevaid kampaaniaid või kohaldada allahindlusi. E-poe allahindlused ja kampaaniad ei pea olema tingimata samad, mida kohaldatakse müüja füüsilises kaupluses.
11.2. Üksikasjalik teave allahindluste või kampaaniate kohta esitatakse e-poes konkreetse kampaania läbiviimise või allahindluste kohaldamise ajal.
11.3. IKEA Family püsikliendiprogrammi tingimused on kättesaadavad internetis aadressil
https://www.ikea.ee/en/ikeafamilyterms. Konkreetsetele IKEA Family püsikliendiprogrammiga seotud allahindlustele osutatakse e-poes.
11.4. Kui ostja ostab kaupu, mille puhul müüja pakub teatud allahindlust või kingitust, ja kasutab seejärel oma õigust kaupu tagastada, tagastatakse ostjale ainult see rahasumma, mille ta on tegelikult kaupade eest maksnud.
11.5. Müüjal on õigus muuta kampaaniate või allahindluste tingimusi või tühistada need täielikult ühepoolselt, ilma sellest eraldi teatamata. Kõik kampaaniate või allahindluste kohaldamise korra muudatused või tühistamised kehtivad nende avaldamise hetkest ega kohaldu varem ostjaga sõlmitud ostu-müügilepingutele ja nende täitmisele.
12.
POOLTE VASTUTUS
12.1. Ostja peab esitama oma isikuandmed, kui ta siseneb e-poodi, et sooritada ost. Ostja vastutab registreerimisandmete õigsuse eest. Kui ostja esitab teise isiku isikuandmed ja/või ei esita täpseid registreerimisandmeid ja/või ei uuenda neid õigeaegselt, ei vastuta müüja tagajärgede eest, mis kaasnevad sellega seejärel ostjale või kolmandatele isikutele.
12.2. Ostja vastutab registreerimisandmete edastamise eest kolmandatele isikutele. Kui kolmas isik kasutab e-poe pakutavaid teenuseid või ostab e-poest kaupu, olles loginud e-poe veebisaidil sisse ostja sisselogimisandmetega, peab müüja seda isikut ostjaks ja ostja vastutab kõigi sellest tulenevate kohustuste eest.
12.3. Müüja on vabastatud igasugusest vastutusest juhul, kui kahju on tekkinud seetõttu, et ostja ei ole tutvunud eeskirjade ja/või ostu-müügilepinguga, vaatamata müüja soovitusele ja enda kohustusele seda teha, kuigi selline võimalus oli antud.
12.4. Kui müüja on tekitanud ebaseadusliku tegevusega kahju tarbijast ostjale, hüvitab müüja kogu sellele ostjale tekkinud varalise kahju, välja arvatud juhul, kui kohaldatavas seaduses on sätestatud teisiti. Kui müüja ebaseadusliku tegevuse tõttu on kahju tekitatud ostjale, keda ei peeta tarbijaks, hüvitab müüja ainult sellele ostjale tekkinud otsese varalise kahju kaupade müügihinna maksimaalses summas.
12.5. Müüja ei vastuta ostu-müügilepingu täitmata jätmise ja/või kaupade tarnimata jätmise või tarne hilinemise eest, kui see juhtus kolmandate isikute süül või asjaolude tõttu, mis ei olnud müüja kontrolli all või mida ta ei saanud ostu-müügilepingu sõlmimise ajal mõistlikult ette näha, ning ta ei suutnud ära hoida selliste asjaolude või nende tagajärgede esinemist (vääramatu jõud). Kui nimetatud asjaolud kestavad kauem kui üks (1) kuu, võivad pooled ostu-müügilepingu vastastikusel kokkuleppel lõpetada.
13.
TEABE ESITAMINE
13.1. Müüja saadab kõik sõnumid ja muu teabe ostja määratud e-posti aadressile. Eeldatakse, et ostja on selle teabe kätte saanud hiljemalt selle väljasaatmisele järgneva tööpäeva jooksul.
13.2. Müüja ei vastuta mis tahes häirete eest internetiühenduses või katkestuste eest e-posti teenuse pakkujate võrkudes, mille tõttu ostja ei saa müüja e-kirju kätte.
13.4 Ostja saadab kõik teated, nõuded, taotlused ja küsimused, kasutades siinsetes eeskirjades nimetatud või e-poe kontaktide jaotises esitatud kontaktandmeid.
14.
LÕPPSÄTTED
14.1. Kogu müüja veebisaidil esitatud teave, muu hulgas siinsed eeskirjad, teave müüja, pakutavate kaupade ja teenuste ning nende omaduste kohta, ostja ostu-müügilepingust taganemise õiguse rakendamise kord, samuti müüja pakutavad hooldusteenused ja garantiid (kui neid pakutakse) loetakse ostjale kirjalikult esitatuks.
14.2. Eeskirjade ning ostja ja müüja vahel sõlmitud ostu-müügilepingu suhtes kohaldatakse Eesti Vabariigi õigust.
14.3. Müüja võib igal ajal anda oma siinsetest eeskirjadest tulenevad õigused ja kohustused üle mis tahes kolmandale isikule, ilma et ta küsiks selleks ostjalt nõusolekut või teavitaks teda sellest, tagades siiski, et müüja õiguste ja kohustuste üleandmisel kolmandatele isikutele ei halvene ostja olukord ega muutu õiguste ja kohustuste ulatus.
14.4. Kõik ostja ja müüja vahelised erimeelsused seoses eeskirjadega lahendatakse läbirääkimiste teel. Kui pooled ei suuda vaidlusi 15 (viieteistkümne) päeva jooksul läbirääkimiste teel lahendada, lahendatakse vaidlused lõplikult Eesti Vabariigi seadustega kehtestatud korras.
14.5. Ostja (tarbija) võib esitada taotlusi ja/või kaebusi e-poest ostetud kaupade või teenuste kohta Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametile (Endla 10A, 10122 Tallinn, tel +372 667 2000, e-posti aadress
info@ttja.ee, veebisait
https://ttja.ee) Viimane tingimus ei kohaldu ostjatele, kes on ettevõtjad.
14.6. Siinseid eeskirju ajakohastati 03.07.2025