Mõnes majapidamises raisatakse iga päev liitrite viisi värsket vett ja ei kasutata elektrit targalt. Ära lase oma raha niisama lendu! Väikesed muudatused harjumustes võivad muuta maailma, aidata säilitada ressursse ja vähendada su kommunaalarveid.

Vähem elektrit, vähem raha

Sa saad kasutada vähem energiat – ja vähendada oma arveid –, kui vaatad värske pilguga üle oma valgustuse, küttesüsteemi ja kodumasinad.

Näiteks LED-pirnid tarbivad kuni 85% vähem energiat ja kestavad 20 korda kauem kui hõõgpirnid. Veelgi rohkem säästad siis, kui lülitad need toast lahkudes välja (mis on TRÅDFRI puldiga imelihtne). Küttekulude hõlpsaks vähendamiseks võid temperatuuri langedes kasutada isoleerivaid ruloosid või paksemaid kardinaid.

Aga kuidas on lood energiaahne kuivatiga? Kui kuivatad selle asemel riideid hoopis restil, kuluvad ja rebenevad need palju vähem.

Elektriseadmed on muidugi vajalik kaasaegne tehnika, kuid eelistada tuleks AA+ või kõrgema märgisega mudeleid, mis on väga energiasäästlikud. Ja kui soovid mõelda eriti suurelt, võib alternatiivne energia, näiteks kodune päikeseenergia, aidata vähendada su elektriarveid ja süsinikdioksiidi heitkoguseid.
 

Väiksem veetarve kerge vaevaga

Magevesi moodustab kõigest 3% kogu maailma veest. Seega on selle hoolikas kasutamine mõistlik – nii rahaliselt kui ka keskkonna seisukohast. Õnneks suudavad tänapäeva tooted sinu eest ise vett säästa.

Näiteks rõhku tasakaalustav aeraator on standardne kogu IKEA segistite ja duššide valiku puhul. See vähendab vee väljumist – mõnes vannitoasegistis kuni 50% –, kuid hoiab veevoolu tugevuse  soovitud tasemel. Seega kulutad soojendamiseks vähem energiat, ja veelgi vähem siis, kui kraanil on külma stardi funktsioon.

Tänapäeva nõudepesumasinatel ja pesumasinatel on tavaliselt olemas ökorežiim, mis on väga vee- ja energiasäästlik. Tegelikult kulub nõudepesumasinal selles režiimis vähem vett kui siis, kui teed seda kõike käsitsi.
 

Pea meeles ka taimi

Tavalises kodus on võimalik iga päev suurel hulgal vett säästa, näiteks juba lihtsalt kraani kinni keerates, kui sa parasjagu hambaid harjad. Või pestes salatit kausis, mitte voolava vee all. Seejärel võid kokkuhoitud vee oma toataimedele joogiks anda. Ja kui sa ootad, et dušivesi soojeneks, saad sa neile veelgi rohkem jahedat vett koguda.

Värske vesi võib olla kallis loodusvara, kuid vihmavett saab aias kasutamiseks koguda täitsa tasuta. Kui ootad kastmisega  päikeseloojanguni, ei kaota sa aurumise tõttu nii palju vett kui keset päeva. 

Soojema ilmaga saad kraanivett jahutada külmikus – nii ei pea sa ootama, kuni kraanist külma vett jooksma hakkab. Kõigil inimestel maailmas pole joodavat kraanivett. Ehk peaksid need, kellel see võimalus olemas on, igat tilka väärtustama?
 

Sorteeri: Soovitatud
  • Soovitatud
  • Kategooria
  • Hind alates madalamast
  • Hind alates kõrgemast
  • Nimi

TRÅDFRI

LED lambipirn E27 1055 luumenit, juhtmevabalt hämardatav valge skaala/ümmargune valge opaal

12,99

Energy efficiency class
Toote teabeleht

RINNIG

köögi söögir hdj/taldr hdj/nõuderst

12,97

TÄMNAREN

köögikraan sensoriga, roostevaba terase toon

299 €

SVAMPIG

käsn, hallikasvalge

1,49 / 3 pk

BROGRUND

ümberlülitiga lae-/käsiduši kmpl, kroomitud

149 €
X