IKEA uneuuring näitab, et 55% Eesti elanikest tunneb vähemalt osalist rahulolematust oma elu, töö ja une tasakaalus. Sealjuures ei sea iga neljas piisavat hulka und enda jaoks prioriteediks ning ligi 25% vastanutest magab öösel vaid kuni kuus tundi. Unenõustaja Kene Vernik jagab oma mõtteid selle kohta, mis varastab meie väärtuslikke uneminuteid ja kuidas enda und parendada.

Vaba aja-töö-une tasakaal

Uneekspert on märganud kurba trendi, kuidas inimesed ei pea und enam prioriteediks. Uni ohverdatakse sageli karjääri, töö, õpingute, perekonna huvides, suurendades nii ainult kroonilise unepuudusega inimeste hulka. Kene Verniku sõnul valitseb tervislik tasakaal siis, kui pidada kinni motost „8 tundi tööd, 8 tundi vaba aega, 8 tundi und“. Seos meie une ja ärkveloleku aja vahel on vastastikune. Seetõttu võivad läbipõlemine tööl, rahulolematus oma tööga, liiga intensiivne või ebapiisav füüsiline aktiivsus, ebatervislik toitumine ja suhted teistega mõjutada ka une kvaliteeti. Samas võib ebapiisav või halb uni negatiivselt mõjutada ka produktiivsust ning füüsilist või emotsionaalset heaolu.

Unel on vaenlased

K. Vernik paljastab hea une peamised vaenlased.
  • Kofeiin: soovitatav on kohvi juua vaid üks kord päevas ja seda hommikul.
  • Alkohol: alkoholi ei tasu tarbida vahetult enne magama minekut. Alkohol segab hommikust und ja võib juhtuda, et ärkad seetõttu varem.
  • Ekraanivalgus: sinakas valgus mõjutab meie unehormooni vallandumist, mistõttu ei tohiks nutiseadmes olla vähemalt 2-3 tundi enne uinumist.
  • Füüsiline aktiivsus: kõige sobilikum aeg trenni teha on hommikul või pärastlõunasel ajal.
  • Toekad eined: liiga hilja söömine nihutab une hilisemaks või tekitab hommikul toidupohmaka.
„75% COVID-19 viirust põdenud inimestest kannatas uneprobleemide all. Peamised unehäired olid unetus ja unerütmihäired. Pandeemia ajal on tõusnud kroonilise unetuse osakaal, mis mõjutab nii meeleolu kui võib tekitada ka ärevushäireid ja depressiooni.“

Unenõustaja Kene Vernik

Hoia magamistuba magamiseks

Hea une saladus algab hubasest magamistoast. Tuba peab olema jahe, ventileeritud, hämar, vaikne ja puhas. Magamistuba on mõeldud vaid magamiseks ja puhkamiseks, et keha ja vaim teaksid, et on aeg lõõgastuda. Seal ei tohi vaadata telekat, olla nutiseadmes, töötada või rääkida negatiivsetest asjadest.

Vastu ööd vähem valgust

Uuringud näitavad, et iga kümnes Eesti elanik ei suuda uinuda liiga valge ruumi tõttu. Valgusel on väga suur mõju meie unele, kuna liigne valgus meelitab keha ärkama või takistab uinumist. Magamistuba peab olema nii pime, et sa ei näe isegi oma kätt, kui hoiad seda 30 cm endast eemal. Pimendavad kardinad ja rulood aitavad muuta iga magamistoa parajalt pimedaks. Unenõustaja sõnul peab uinumisel olema valgustus soe ja madala intensiivsusega.

Aeg voodi korda teha

52% Eesti elanikest ütleb, et mugav padi ja tekk aitavad neil paremini magama jääda. Vali padi ja tekk, mis tunduvad sulle kõige mugavamad. Kõvad ja kõrged padjad sobivad paremini selili ja külili magajatele. Pehmed padjad on hea valik neile, kes eelistavad kõhuli magada. Samas ergonoomilised padjad on loodud nii, et need toetavad pead ja kaela, olenemata magamisasendist. Ja mitte vähem tähtis on tekk. Aastaaegade vaheldudes tasub vahetada ka tekki. Kergem tekk sobib suvehooajaks ja soojem tekk talveperioodiks.

Une-eelsed rituaalid

Magama minemiseks tasub luua enda rituaal, mis annab kehale ja vaimule märku, et on aeg uinumiseks. Näiteks taimetee joomine, rahuliku muusika kuulamine, mediteerimine, lugemine või päeva jooksul kogunenud emotsioonide ja mõtete üleskirjutamine.
„Head ja kvaliteetset und mõjutavad ka meie igapäevategevused. Oluline on veeta piisavalt palju aega päevavalguse käes, süüa regulaarselt ja olla aktiivne. Päeva jooksul kogetud stress võib mõjutada ka und. Nii töö- kui puhkepäevadel peaks magama minema ja tõusma samal ajal, et parandada unetsüklit ning seeläbi lihtsustada magama jäämist ja ärkamist.“

Unenõustaja Kene Vernik

Rohkem inspiratsiooni magamistuppa

Piisavalt head und muudab järgmise päeva rõõmsamaks. Kas teadsid, et hea uni on paljuski seotud sellega, kuidas end magamaminekuks ette valmistad? Ole valmis meie näpunäidete ja nippide abil paremini puhkama!
 

IKEA Family pakkumised

Otsid magamistuppa mugavamat patja, uut tekki või ilusat voodipesu? Meilt leiad soodushinnaga IKEA Family kliendipakkumised. Kõik pakkumised kehtivad 30. septembrini. Toodete arv on piiratud.
 X