Tasakaal algab kodust

IKEA viib igal aastal läbi ülemaailmset uuringut „Kodune elu“. Iga kord keskendutakse uuele teemale, mis annab selgema arusaama sellest, kuidas kodune elu praegu välja näeb – ja kuidas me saame aidata seda paljude inimeste jaoks paremaks muuta.

2021. aasta oli ebakindel aeg ja seetõttu tahtsime alustada vestlust teemal, mis on kõige olulisem – meie vaimne heaolu. Palusime 1000 Eesti inimesel jagada mõtteid oma kodu ja vaimse heaolu põimunud suhtest. Siin on meie uuringu tulemused.
 

Tulemused

25% Eesti inimestest ütles, et nende vaimne tervis on viimase 12 keerulise kuu jooksul kannatanud.

Uuringust selgus, et kodul, mida sa armastad, on võime kaitsta sinu vaimset heaolu: pea iga kolmas inimene Eestis, kes tundis end oma kodu suhtes paremini, nägi positiivset muutust ka oma vaimses tervises.

Seega on olemas ka pahupool – kui inimesed on kodus õnnetud, kogevad nad suurema tõenäosusega negatiivset mõju oma vaimsele heaolule. Niisiis palusime ekspertidel jagada nõuandeid, kuidas kodus tasakaalu leida.

Olulised tegurid tasakaalustatud koduses elus:

  • Suhted
  • Ruum
  • Rituaalid
  • Kogukond

Suhted

Suhted on meie vaimse heaolu jaoks üliolulised

Pandeemia on sundinud paljusid meist veetma rohkem aega kodus oma pere ja lähedastega. 42% Baltikumi elanikest ütles, et nende suhted pereliikmetega on viimase 12 kuu jooksul paranenud. Seejuures tunnistas aga 15% inimestest, et 2021. aasta jättis negatiivse jälje nende sõprussuhetele.

Külalised ei mahu ära?

29% eestlastest väitis, et vaimse heaolu säilitamiseks on oluline ka kodus teiste inimestega suhelda. IKEA sisekujundaja Pedro Castro sõnul on külaliste vastuvõtmine võimalik ka kõige väiksemates majapidamistes. Pikendatav laud ja mõned kokkupandavad toolid teevad ruumi kõigile. Kui neid parasjagu ei kasutata, saab need seinale riputada või kappi ära panna.
„Rääkimine ning mõtete jagamine on iga suhte alustala – nii partneri, pere kui sõpradega. Oluline on mitte eeldada ja oodata, et teine pool midagi ütleks, vaid ise küsida, kui soovid millestki rääkida. Inimeste vahetu suhtlemine ja kontakt on see, mida me väga vajame.”

Rita Rätsepp, psühholoog

Ruum

Kas su kodune ruum on sinu vaimule hea?

See, kuidas me oma ruume kasutame, on viimase aasta jooksul muutunud. Tasakaalu saavutamiseks on paljud meist oma tubasid vastavalt vajadusele  kohandanud. 60% nii Baltikumi kui kogu maailma inimestest ütles, et nad on pidanud kõigiks vajalikeks ja soovitud tegevusteks oma kodu ümber korraldama. Meie uuringust selgus ka see, et kodu, mida on lihtne koristada ja korras hoida, muutus viimase 12 kuu jooksul veelgi tähtsamaks.
 
„Kodu on koht, kus end laadida ja hästi tunda. Koht, kus ei pea muretsema ning saad nautida aega koos lähedastega. Korras kodus on kergem lõõgastuda. Seetõttu ei ole soovitus alustada päeva voodi tegemisega pelgalt sõnakõlks. Kui asjadel on oma koht ning neid on lihtne kätte saada, siis tunneme end kodus paremini, mis aitab tagada ka paremat vaimset tasakaalu.”

Rita Rätsepp, psühholoog

Kuidas kodu korras hoida?

Üks olulisemaid nõuandeid meie sisekujundajalt: loo koridori-, magamistoa- ja köögisahtlitesse kord sahtlisisude, kastide ja karpide abil. Nii püsivad sahtlid palju kauem korras ja neis on rohkem ruumi ükskõik millele.

Dekoratiivsed kastid ja punutud korvid aitavad sul asju hõlpsasti korras hoida, ilma et peaksid need kättesaamatutesse kapisügavustesse ära peitma. Sellised korrastajad on praktilised nii hoiustamiseks kui ka interjööri stiilseks kaunistamiseks.

Jaga majapidamistööd päevade peale ära – näiteks pese pesu esmaspäeviti, võta tolmu teisipäeviti ja nii edasi. Sedasi nõuavad need tööd poole nädalavahetuse asemel hoopis iga päev pool tunnikest ja sa saad ülejäänud aja oma meelistegevustele pühendada.

Rituaalid

Kas kodus on võimalik end piisavalt poputada?

Kodu roll on muutunud. See pole mõeldud ainult lõõgastumiseks, vaid ka aktiivsuseks ja produktiivsuseks. Tasakaalu leidmine heade igapäevaste harjumustega on viis, kuidas saavutada vaimne heaolu.

Peaaegu iga viies Eesti elanik ütleks, et enda eest hoolitsemine ja koduspaas pingetest vabanemine on vaimse heaolu säilitamise seisukohalt kõige tähtsamad.
„Hoia käepärast oma isiklik spaahoolduse karp, kus kõik hädavajalikud asjad – kehakoorija, näomask, meresool, lõhnaküünlad jne –, on ühes kohas. Siis tead juba seda avades, et nüüd on aeg iseendale ja kõik muu võib oodata. Riputa dušinurka mõned eukalüptioksad ja lase niiskel õhul nende värsket aroomi edasi kanda. Kui tunned, et sinu vannitoas ei ole lõõgastavat atmosfääri, värskenda seda tekstiilide ja tarvikutega: vali välja dušikardin, vannimatt ja sobivat värvi rätikud ning lisa üks ilus seebialus või karbid väiksemate esemete jaoks. Nii muutub vannitoas meeleolu hetkega mõnusalt hubaseks.”

Pedro Castro, IKEA sisekujundaja

Lõõgastumisoskus on meie heaolu üks põhialustest

Psühholoog Rita Rätsepa sõnul peaks kodukontoris töötamisega käima käsikäes ka spetsiaalne lõõgastumiskoht, kus pärast tööpäeva aeg maha võtta. Kui sa töötad elutoas, leia endale üks teine paik, kus puhata. Selleks võib olla mõni nurk, tool, vaip või mis tahes muu koht, mida saab seostada töörežiimist kodurežiimile ümberlülitumisega.

IKEA sisekujundaja Pedro Castro soovitab iga lõõgastava tegevuse jaoks eraldi kohta. Mõtle, milliseid vahendeid ja keskkonda sa vajad. Kodutekstiilid loovad hubase tunde ja valgustus tekitab õige meeleolu. Raamatu lugemine või käsitöö nõuab kvaliteetset funktsionaalset valgustust, samas kui hämardatavad lambid või küünlad sobivad ideaalselt muusika kuulamiseks või selleks, et nautida tassikest kuuma teed.

Kogukond

Kui suureks toeks on sulle sinu kogukonnad?

Olgu nendeks siis kohalikud naabruskonnad või hoopis Messengeri grupid – kogukonnad on meile olulised. Need toetavad meie praktilisi, sotsiaalseid ja emotsionaalseid vajadusi ning viimase 12 kuu jooksul oleme me nende poole rohkem pöördunud.

Olles oma kogukondades rohkem aega veetnud, ütles 9% Eesti inimestest, et naabruskonda kuulumise tunne mängis rolli nende vaimse tervise paranemisel.

Tulevikukodu

Kui lähedal oled sa oma unistuste kodusele elule?

Inimesed on oma kodu osas selgesõnalisemad kui kunagi varem – nad teavad täpselt, mida nad tahavad ja mida nad vajavad. Kõige paremini kirjeldavad meie ootusi ideaalse kodu suhtes kolm omadust: privaatne ruum kõigile kodustele, sõprade ja pere lähedal elamine ja, mis kõige tähtsam, otsene ligipääs rohelistele aladele ja loodusele.

Psühholoog Rita Rätsepp soovitab: kui sul pole võimalik loodust kodu lähedal nautida, kutsu see hoopis ise oma koju, näiteks värvidega. Sinised ja rohelised toonid loovad kodus turva- ja heaolutunde, kuna need seostuvad meile loodusega. Taevas on sinine ja muru roheline – instinktiivselt seostub see meile heaoluga, kuna looduses tunneme end alati hästi. Inimene tunnetab värve mitte ainult silmade, vaid ka nahaga.
„Nii nagu inimesed vajavad mõtete tuulutamist, vajavad tuulutamist ka meie kodud. Soovitan vähemalt kord aastas teha asjade sorteerimise, mille käigus vaatad üle, mida alles jätta, mida taaskasutusse anda ja mida ära visata. See aitab meie kodu korras hoida, paneb energia liikuma ning aitab samas ka analüüsida, kuidas kodu uuendamist vajab. Kõige olulisem on lähtuda iseenda vajadustest, sest see on SINU kodu.”

Rita Rätsepp, psühholoog
 X