Kriisikeskused pakuvad halvast ja vägivaldsest suhtest lahkuvatele inimestele turvalist ajutist elukohta ja tuge. Oma algatuse „Märka vägivalda“ raames uuendas IKEA Tallinna Naiste kriisikodu, luues seal hubase õhustiku ja tõelise kodutunde. Kokku investeeriti uuenduskuuri üle 29 000 euro. Värskenduskuuri käigus said uue ilme neli peretuba, kaks vannituba, esik ja köök koos elutoaga.
 

Samm parema tuleviku poole

„Koduvägivalla tunnistamine on Eesti ühiskonnas ikka veel suur tabu. Sageli peetakse seda pere siseasjaks, millest ei räägita isegi kõige lähedasemate sõpradega. Kriisikeskuse uuenduskuur aitab luua veelgi toetavama keskkonna, mis julgustab naisi oma elus muutusi tegema, sest nad teavad, et neil on turvaline koht, kuhu minna,“ rõhutas MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu juhataja Inga Mikiver. Tema sõnul on lähisuhtevägivallaga võitlemises oluline roll ka kõrvalseisjatel. „Me kõik saame ühiskonda muuta ja turvalisust suurendada, hoides silmad lahti ja reageerides vägivallale,“ sõnas Mikiver.

Enne

Enne uuenduskuuri oli kriisikeskus sisustatud mugavalt, kuid pigem tagasihoidlikult ja enamasti vaid hädavajalike mööbliesemetega. Kuid me soovisime, et see ei pakuks oma elanikele mitte ainult ajutist peavarju, vaid ka mugavat ja kodust keskkonda, mis teeks nende päevi helgemaks ja aitaks neil taastuda.

Köök koos elutoaga

IKEA Eesti sisekujundaja Anneli Taavet, kes koos vabatahtlike meeskonnaga kogu uuenduskuuri planeeris ja ellu viis, jagab valitud lahenduste tagamaid: „Eelkõige tahtsin luua hubase ja toetava kodu tunde, milleks sain inspiratsiooni Eesti looduse värvidest ja mille ühendasin skandinaavia disaini funktsionaalsusega.“ Uue kuue saanud köök-elutoas saab nii kokata, valminud toitu nautida kui ka puhata, lisaks on siin väike töönurk.

Kasutaja vajadustega kohanev mööbel

„Mööblit valides eelistasime kestlikke ja reguleeritavaid lahendusi, mida on mugav vastavalt vajadustele muuta. Paigutasime ruumidesse mitmeosalised riidekapid, lisavoodikohaga voodid ja päevavoodid, mis kohanevad kriisikeskuse naiste ja laste muutuvate vajaduste ja arvuga,“ tõi IKEA sisekujundaja välja.
 

Hubane ja funktsionaalne

Tubade planeerimisel mõeldi palju nende funktsionaalsusele, ergonoomilisusele ja mugavusele. Lisavoodikoha ja hoiukastiga voodid aitavad põrandapinda maksimaalselt ära kasutada ja hoiavad isiklikud asjad kindlas kohas. Kirjutuslaua taga on hea õppida või lugeda ning selle sahtlites ja laua alla peidetud võrkkorvides on palju ruumi kirjatarvetele.
 

Heledad toonid teevad ruumi avaramaks

Sisekujundajad kasutasid nii tekstiilide kui mööbli puhul rahustavaid ja heledaid värve. „Heledate värvitoonidega lisasime ruumile avarust ja muid toone tõime sisse erinevate aktsentide ning kaunistustega,“ selgitas Taavet. Vooditele ja narivooditele lisati ka lugemislambid, et õhtuti saaks kas lastele muinasjuttu lugeda või veeta privaatne ja kosutav hetk hea raamatu seltsis.
 

Vabatahtlike panus

Lisaks kriisikodu elutingimuste parandamisele toetab uuenduskuur lähisuhtevägivalla vastast võitlust ka vabatahtlikkuse kultuuri edendamise kaudu. Kriisikodu uuendamises osales üle 50 vabatahtliku IKEA Eesti eri osakondadest, kes panid kokku ja paigaldasid sadu esemeid ning said sügavama arusaamise lähisuhtevägivallast, kriisikeskuse tööst ja kõrvalseisjate rolli tähtsusest lähisuhtevägivallale vastu astumises.
 

Sorteeri: Soovitatud
  • Soovitatud
  • Kategooria
  • Hind alates madalamast
  • Hind alates kõrgemast
  • Nimi

LENNART

sahtliboks, valge

20 €

FLINTAN

kontoritool, beež

69 €

Saadaval rohkem võimalusi

HUMLEMOTT

pleed, 130x170 cm, naturaalvalge

29,99

Saadaval rohkem võimalusi

SVÄRTA

narivoodi raam, 90x200 cm, hõbedakarva

299 €

ALEX

kirjutuslaud, 100x48 cm, valge

149 €

Saadaval rohkem võimalusi

LOHALS

vaip, madal, 80x150 cm, naturaalne värvitoon

44,99

Saadaval rohkem võimalusi

FRÖSVI

kokkupandav tool, valge/Knisa helehall

29 €

Saadaval rohkem võimalusi

LANGSTED

vaip, madal, 133x195 cm, kollane

Vana hind 44,99

39,99

Saadaval rohkem võimalusi

BACKSÄLEN

2-kohaline diivan, Hallarp hall

419 €

Saadaval rohkem võimalusi

LACK

seinariiul, 110x26 cm, mustjaspruun

14,99

Saadaval rohkem võimalusi

ODDNY

padjakate, 50x50 cm, naturaalvalge/täpiline must

5,99

PJÄTTERYD

pilt, 50x70 cm, hirved

24,99 / 2 pk

Saadaval rohkem võimalusi

BORGEBY

diivanilaud, 70 cm, kasespoon

94,99

HEKTAR

klambriga kohtvalgusti seinale, tumehall

17,99

HUMLEMOTT

pleed, 130x170 cm, sinakashall

29,99

Saadaval rohkem võimalusi

SLÄKT

lisavoodikoha+hoiukastiga voodiraam, 90x200 cm, valge

275 €

RÖNNINGE

tool, kask

99 €

FYRESDAL

päevavoodi raam, 80x200 cm, must

199 €

RÖNNINGE

pikendatav laud, 155/210x90x75 cm, kask

339 €

BJÖRKSTA

pilt, 140x56 cm, roheline loodus

19,99

Saadaval rohkem võimalusi
X