1943. aasta 28. juulil asutas toona vaid 17-aastane Ingvar Kamprad Rootsis Smålandis asuvas Älmhulti linnakeses ettevõtte, mis sai nimeks IKEA. Tänavu tähistab IKEA 80 tegevusaasta täitumist, mis on olnud tulvil ettevõtlikkuse, uuendusmeelsuse ja koostöö vaimu, ning vaatab uudishimulikult, tänulikult ja rõõmsalt tulevikku.

Meie arvates pole saavutatu tähistamiseks paremat viisi kui mõelda kõigele sellele, mis on meid tänasesse päeva toonud. Seega, siin nad on – meie (ja sinu) lemmiktoodete taga peituvad põnevad lood.

Nii palju on veel ees.

FAMNIG HJÄRTA padja lugu

1997. aastal avastas üks meie töötajatest, et IKEA pehmete mänguasjade silmad võivad küljest ära tulla ja põhjustada lämbumisohtu. Indias asunud tootmisettevõttes katkestati kohe nende valmistamine, kuid me tundsime vastutust kohalike töötajate ees. Hakkasime otsima uusi võimalusi koostööks ja selle tulemusena sündis väljasirutatud kätega südamekujuline padi FAMNIG.
 

„Ainult raamaturiiul“ BILLY

Meie tegevuse algusaastail kuulusid IKEA raamaturiiulite juurde ka klaasuksed ning baari- ja põrandakapp. Kuid ajapikku hakkas üha rohkem külastajaid küsima ainult raamaturiiulit. Nii disainitigi 1977. aastal riiul BILLY, mis sai nime IKEA toonase reklaamijuhi Billy Liljedahli järgi, kes samuti avaldas soovi saada riiulit, mis oleks mõeldud vaid raamatutele.
 

Üldine lemmik – STRANDMON

1950ndad olid tõeline tugitoolide kuldajastu. 1951. aastal andis IKEA välja STRANDMON tugitooli eelkäija MK, mis oli IKEA üks esimesi pehmeid mööbliesemeid. Praegune STRANDMON tugitool pidi enne turule jõudmist läbi tegema palju rangeid kvaliteediteste – näiteks kehtib sellele nõue, et tool peab taluma 50 000-kordset istumist ja püsti tõusmist. Kui seda teha kord päevas, kestab see 136 aastat.
 

Esimene mööbliese, mida müüdi lamepakendis

Kui 1956. aastal tuli müügile peen lehekujuline diivanilaud LÖVET, ütles IKEA asutaja Ingvar Kamprad selle kohta: „ultramoodsa disainiga armas väike asjake.“ Kui aga üks IKEA töötajatest tahtis lauda kataloogifotode tegemiseks stuudiosse viia, osutus see tema tillukese auto jaoks liiga suureks. Ta otsustas laua jalad eemaldada ja hiljem tagasi panna ...
 

Diivan, mis vastab kogu pere vajadustele

Pehme vormiga KLIPPAN diivan on üks meie ammuseid klassikuid. See mööbliese, mida tutvustati esmakordselt IKEA 1980. aasta kataloogis, on sestsaadik tänu sadadele erinevatele katetele loendamatuid kordi ümber sündinud. Kuid tegelikult sai selle diivani lugu alguse enne tema avalikkuse ette jõudmist. See algas IKEA tootedisaineri Lars Engmani kodust, kelle kuueaastane tütar koos oma sõpradega suutis mitu diivanit ära rikkuda, sest nad armastasid nendel hüpata. See pani disaineri mõtlema, kas oleks võimalik valmistada diivan, mis on ühtaegu lapsesõbralik, mõistliku hinnaga, ohutu ja kergesti hooldatav.
 

LAMPAN – iseenda sisse pakitud ainulaadne lamp

Turu parima hinnaga laualambi loomine on paras pähkel. Siiski õnnestus meie disaineritel kulusid vähendada, kasutades lambivarju pakendi osana. Nii sündis peaaegu 20 aastat tagasi LAMPAN laualamp. Aastate jooksul on seda müüdud paljudes eri värvikombinatsioonides ja sellest on saanud valgustite klassika, mis rõõmustab paljusid mitte ainult Eestis, vaid terves maailmas.
 

Üllatavalt taskukohase hinnaga abilaud

Nime LACK kuuldes mõtleb enamik inimesi IKEA madalale abilauale. Aga kas sa tead, kes selle välja mõtles? See oli IKEA tootevaliku juhi Vivianne Sjölin, kelle arvates oli IKEA valikus liiga palju suuri ja raskeid puidust, metallist ja klaasist valmistatud laudu. Ta oleks tahtnud meie poodides näha rohkem väikeseid ja mitmekülgseid eri värvi lauakesi, mis sobiksid kõikjale ja mida külastajad saaksid osta hetkeemotsiooni ajel – peaaegu nagu suveniire.
 

Eksklusiivne STOCKHOLM kollektsioon

1980ndatel seisis IKEA silmitsi huvitava väljakutsega – mida pakkuda ustavatele klientidele, kes ihkasid midagi uut, mugavat ja elegantset. Oma valikut otsustati täiendada mööbli- ja tarbeesemetega, mis on kvaliteetsetest materjalidest, ajatu disainiga ja, nagu IKEA asutaja Ingvar Kamprad ütles, moodustavad „kollektsiooni, mis esindab parimat, mida IKEA võib pakkuda“. Ja nii sündiski 1985. aastal poodidesse jõudnud kollektsioon STOCKHOLM.
 

IKEA lähtepunktiks on alati olnud huvi inimeste koduse elu, vajaduste ja unistuste vastu. Meid iseloomustab 80 aastat ainulaadset disainipärandit ning pühendumine inimestele ja planeedile.

Tutvu NYTILLVERKAD erikollektsiooniga

Sel aastal saab IKEA 80-aastaseks ja selle tähistamiseks toome tagasi valiku populaarseid kodusisustustooteid, mille oleme arhiividest suure hoolega välja valinud. Kasutades erksaid ja rõõmsaid värve ning uusi materjale austab NYTILLVERKAD erikollektsioon meie ainulaadset lähenemist disainile – lihtsust, funktsionaalsust ja otse loomulikult ka mängulisust.
 X