Seekord külastas IKEA sisekujundaja noort perekonda. Aneta ja Emils elavad koos oma väikese poja Mikelisega ja koer Greisaga ning nad soovisid oma kööki ümber kujundada. Nende köögis ei ole just väga palju ruumi. Võib isegi öelda, et nende kodu süda on tilluke –  selle pindala on ainult 4,5 m². Sobiva lahenduse leidmine oli sisekujundaja Agita jaoks tõeline väljakutse, kuid kas ta suutis luua täielikult funktsionaalse köögi, kus oleks mõnus ühtaegu küpsetada ja üksteise seltsis aega veeta?


 
Kui sa peaksid oma kööki kirjeldama ainult ühe sõnaga ...
Kuidas sa kirjeldaksid  4,5 m² suurust kööki? Sa ütleksid kindlasti, et see on uskumatult väike! Sellises köögis ei ole peaaegu üldse ruumi, et suurelt unistada. Köögi väikese pindala tõttu paigutasid Aneta ja Emils enamiku oma mööblist nii, et nad ei mõelnud selle optimaalsele paigutusele. Suur külmik oli asetatud akna kõrvale, mistõttu ei paistnud tuppa piisavalt valgust, ja sööki nauditi imepisikese tööpinna ääres, mis oli nii väike, et Anetal ja Emilsil oli keeruline selle taga koos istuda. Noorpaar nõustus, et nende peamine probleem oli ruumipuudus. Sel põhjusel ei olnud köögis ka ahju, õhupuhastit ega nõudepesumasinat.
Kui sisekujundus lähtub ruumist ja selle eripäradest
Sisekujundaja Agita märkas kohe, mida peab muutma. Köögis ei olnud piisavalt ruumi hoiukohtadele, selles oli vähe tööpinnaruumi ning loomulikust valgusest ei võetud maksimumi. Selleks, et valgus kööki pääseks, pidi külmkapp leidma omale uue koha. Kööki planeerides on alati hea idee paigaldada töötasapind ja valamu akna lähedale, sest nii saad võimalikult kaua päevavalguse käes ettevalmistusi teha või vaadet nautida, kui sa nõusid pesed. Väikeses ruumis on väga oluline seinu võimalikult hästi kasutada. Aseta oma kapid ja riiulid täpselt lae alla, et sa saaksid rohkem asju hoiustada.
 

 
Nõuanded, et rohkem ruumi teha
Agita jagab nõuandeid, kuidas luua rohkem ruumi, isegi kui su köögis jääb ruutmeetritest puudu. Kui sul on U-kujuline paigutus, nagu selles köögis siin, võib üks tööpinnaga pool olla kitsam – nii saad kohe rohkem põrandapinda juurde. Köögi alumisse ossa ei pea sugugi paigutama ainult ustega kappe. Nii väikeses ruumis ei ole see isegi mugav lahedus, sest sa ei saa kappe ega sahtleid mõlemal pool avada, ilma et sa millegi otsa ei komistaks. Kappide asemel võid kasutada näiteks ratastel abilauda, mille saad tööpinna alla veeretada, kui sa seda parasjagu ei vaja. Samuti võid sinna paigutada ka astepingi, mille abil pääsed ülemistele kappidele kergesti ligi.
Iga detail on oluline
See köök on U-kujuline ja nii tekib kaks sügavat nurka. Sellise kappide ja tööpinna paigutuse korral võib juhtuda, et sa ei saa oma nurgakappidest kergesti asju kätte, sest need on lihtsalt liiga kaugel. Sellisel juhul võid kasutada näiteks väljatõmmatavaid riiuleid, kuid väikeses köögis on palju funktsionaalsem lahendus pöördriiul. Sinna mahuvad suurepäraselt suuremad potid, küpsetusplaadid, väikesed köögiseadmed ning muud asjad. Potte ja panne saad suurepäraselt hoida ka ahju all olevas sahtlis, sest nii on need alati käeulatuses ja sa võtad oma ruumist maksimumi.
Täpselt nii palju ruumi, kui sa vajad
Kes või mis on väikeste ruumide parim sõber? Muidugi multifunktsionaalne mööbel, mida saab ka kokku voltida! Näiteks soovitas IKEA sisekujundaja valida omale laua, mille taha mahub istuma mitu inimest, aga kui sa seda parasjagu ei kasuta, võiks see muutuda hõlpsalt riiuliks. Lisa paar kerget ja virnastatavat taburetti ning asu lauda kaunistama. Ja ära unusta ka loovust!
Must-valge klassika sinu laual
Sul ei ole vaja palju pingutada, et oma igapäevased söögikorrad eriliseks muuta. Laudlina, kaunis lill või potitaim ja koordineeritud taldrikud on kõik, mida sa vajad. Sa ei pea kartma kontraste. Muljetavaldav must-valge taust on ajatu, eriti kui sa kasutad seda laua katmisel aktsendina.


 


Sorteeri: Soovitatud
  • Soovitatud
  • Kategooria
  • Hind alates madalamast
  • Hind alates kõrgemast
  • Nimi
ENHET

seinakapp riiulitega

60x30x75 cm antratsiit

40 €

Saadaval rohkem võimalusi

IKEA 365+

kauss

9x Ø19 cm valge

3,99

GATKAMOMILL

kangas

150 cm tumehall-valge

4,99

IKEA 365+

riiv

must

4,99

SÄLJAN

tööpind

63.5x186 cm

49 €

Saadaval rohkem võimalusi

KYRRE

taburet

42x48x45 cm must

14,99

Saadaval rohkem võimalusi

UPPHETTA

kohvi/teekann

17x Ø8 cm

5,99

Saadaval rohkem võimalusi

MUDDUS

klapplaud

60x74 cm valge

39,99

VÄRDERA

tass

11 cm valge

1,99

IKEA 365+

kööginõude kmpl, 5 tk

59 €

GODIS

klaas

16 cm

4,99 / 6 pk

Saadaval rohkem võimalusi

FINTORP

nagi

3x7 cm must

2,29 / 5 pk

Saadaval rohkem võimalusi

IKEA 365+

18-osaline serviis

valge

39,99

CITRONSYRA

lillepott

14 cm valge

5,99

Saadaval rohkem võimalusi

FINTORP

nagi

4x11 cm must

2,29 / 2 pk

Saadaval rohkem võimalusi

CITRONSYRA

lillepott

12 cm valge

3,99

Saadaval rohkem võimalusi

FINTORP

nõudekuivatusrest

37.5x29x13.5 cm must

7,99

IKEA 365+

tass

8 cm valge

1,99

VARDAGEN

mõõdukann

0.5 l

3,49

IKEA 365+

sügav taldrik/kauss

6x Ø22 cm valge

2,99

LÅNGUDDEN

ühe kausiga valamu

52.5x56 cm

55 €

Saadaval rohkem võimalusi

SAMMANHANG

kandik

20x28 cm valge

2,69

NISSAFORS

Ratastega abilaud

30x83 cm must

29,99

Saadaval rohkem võimalusi

MATÄLSKARE

õhu sundringlusega ahi

59.5x55x59.5 cm roostevaba terase toon

249 €

A
ÄDELSTEN

uhmer ja nui

10x Ø14 cm must

11,99