On asju, mida näeb palja silmaga: ilusad esemed, unistuste kodud ja inimesed, kes neis elavad ... Kuid kas ilusate asjade ja unistuste kodu taga võivad peituda hirm ja lootusetus?

Iga kolmas Eesti naine on vähemalt korra elus kogenud lähisuhtevägivalda. Ja vägivald armastab vaikimist. Nii et ära vaiki. Ära pigista silmi kinni, sest lähisuhtevägivald ei ole ainult kahe inimese vaheline probleem. See on meie kõigi probleem.

Ainulaadne koostöö tuntud disaineriga

Lähisuhtevägivalla vastase teadlikkuse tõstmiseks ühendasime jõud Eesti disaineri Karl Korsariga, kes lõi meie erikollektsiooni tarbeks koti, mille kujundus on tema isikupärases stiilis ja väljendab vägivalla märkamise ideed. Koostöö eesmärk on juhtida probleemile avalikkuse suuremat tähelepanu ja kaasata võimalikult palju inimesi.

Selline koostöö on IKEA jaoks Eestis esmakordne. Meie jaoks oli kõige olulisem, et lähisuhtevägivalla probleem läheks valitud partnerile korda ja et ta oleks valmis sel ebamugaval ja keerukal teemal sõna võtma, et ka teisi inspireerida ja tegudele kutsuda.

Kott, mis püüab pilku. Et juhtida tähelepanu teemale, mis jääb tihti varju.

Koostöös disainer Karl Korsariga lõime MÄRKA VÄGIVALDA koti, mis on osa meie erikollektsioonist. Koti kujundusse on peidetud sümboolsed sõnumid – näiteks on sellel silmamotiiv, mis õhutab kõiki silmi lahti hoidma ja vägivalda märkama. Sangade valmistamiseks kasutatud turvavööd tähistavad turvalisuse puudumist vägivallaohvrite elus ja vajadust muuta ühiskonna suhtumist, et pakkuda neile paremat kaitset.
„Kodu peaks olema koht, kus on alati hea olla. On väga oluline, et tegeleksime lähisuhtevägivalla probleemiga ja ulataksime kogukonna haavatavamatele liikmetele ühise abikäe. Silmade lahti hoidmine ja tegutsemine on meie kõigi kohus.“

Disainer Karl Korsar

Iga panus loeb

Suurte muutuste poole võib liikuda ka väikeste sammudega. Ehkki MÄRKA VÄGIVALDA märgi mõõtmed on tagasihoidlikud, on selle kandmine hea viis näidata valmisolekut vägivalla ees mitte silmi sulgeda. Kanna seda teadlikkuse sümbolina ja julgusta ka teisi lähisuhtevägivalda märkama ja teadvustama. 

Osta ja toeta

Sa soovid meie lähisuhtevägivalla vastasele algatusele kaasa aidata? See on lihtne. Osta MÄRKA VÄGIVALDA kott või märk ja kanna neid uhkusega, et seda sõnumit levitada. Algatuse saadikuks võib saada igaüks. Ka sina.

Kotid ja märgid on müügil nii IKEA poes kui veebis.
Kogu tulu läheb Eesti kriisikeskuste toetuseks.

MÄRKA VÄGIVALDA

märk

2,99

MÄRKA VÄGIVALDA | KARL KORSAR

kott, 38x43,5 cm

29,99

MÄRKA VÄGIVALDA

kott, 43x48,5 cm

44,99

Lugusid elust enesest

Siit leiad lähisuhtevägivalda kogenud naiste lood.
Vägivald pole mitte kunagi õigustatud. Kui kannatad lähisuhtevägivalla all, ära lükka abi otsimist edasi, vaid võta ühendust allpool viidatud nõuandeliinidega.

Anna kogemuslugu (nimi muudetud)

„Mul ei tohtinud olla ühtegi meestuttavat. Kustutasin Facebookist kõik meestuttavad. Kui kusagil käisin, siis kanti talle minu tegemistest ette. Iga päev pidin raporteerima, kus ma käisin ja kellega kohtusin. Palusin alati tuttavatel öelda, et mind ei ole nähtud. Ta jälgis ka, kes meil kodus külas käisid – näiteks hoovis olevate rehvijälgede järgi.
 

Maria kogemuslugu (nimi muudetud)

„Uude koju kolis ka minu ämm. Hakkas minu tühistamine nende mõlema poolt. Kõiki minu mõtteid, soove ja tegemisi pisendati – ma polnud midagi väärt. Lapse peale karjuti ning mees muutus ka lapse suhtes vägivaldseks. Lapsel tekkisid käitumisraskused.
 

Tiina kogemuslugu (nimi muudetud)

„Lapse sündides läks olukord hullemaks. Mees ei kannatanud lapse nuttu. Ta on visanud mind koos lapsega läbi garderoobi ukse ning peksnud mind nii, et laps on mul samal ajal süles. Ma ei julenud kunagi oma last käest ära panna, kuna kartsin, et mees vigastab teda. Mina sain oma kehaga teda vähemalt kaitsta.
 

Karina kogemuslugu (nimi muudetud)

„Ta eemaldas mind meie ettevõtte juhatuse liikme kohalt. Kuna ma ei olnud ametlikult asutaja, jättis ta mind kõigest ilma. Ta keeldus jagamast pooleks ka laste igapäevaseid kulutusi. Ta paigaldas salaja meie koju kaamerad ning jälgis iga meie liigutust. Ta murdis sisse minu sotsiaalmeedia kontodele ja jälitas mind. Ta ähvardas ka lapsed minult ära võtta.
 

Intervjuud gestaltpsühhoterapeut Kaire Talvistega

Igaüks võib olla lähisuhtevägivalla ohver. Gestaltpsühhoterapeut Kaire Talviste räägib oma intervjuudes, millised on lähisuhtevägivalla liigid, kuidas vägivald meid mõjutab, miks on vägivaldsest suhtest raske lahkuda ja kuidas ennast või teisi selles olukorras aidata. Talviste on töötanud nii lähisuhtevägivalla ohvrite kui ka toimepanijatega.

Lähisuhtevägivalla mitu nägu

Lähisuhtevägivald ei ole ainult füüsiline vägivald. Kuula, millised on erinevad lähisuhtevägivalla liigid, kuidas neid ära tunda ja mis on vägivallatseja eesmärk.
 

Jäljed, mis ei kao

Lähisuhtevägivald ei ilmuta end kohe, vaid hiilib suhtesse salamisi. Ja tihtilugu ei saagi me aru, et ohver kannatab vägivalla all. Mida võib lähisuhtevägivald endaga kaasa tuua?
 

Korduvad mustrid ja paradoksid

Vägivaldses suhtes on tavaliselt muster, mis koosneb kolmest põhifaasist. Ja selle mustri tõttu on ohvril tihtipeale raske vägivaldsest suhtest väljuda. Muidugi on selleks ka teisi põhjuseid, nagu manipuleerimine ja ähvardamine.
 

Kuidas ennast või teisi aidata?

Kui sa otsid abi või tahad aidata, siis selleks on mitmeid viise. Kuula intervjuust lähemalt, mida märgata või mida sul oleks hea enne vägivaldsest suhtest lahkumist teada ja teha.
 

Mida vägivalda märgates teha?

  • Ole lähisuhtevägivalla ohvriga suheldes hooliv ja osavõtlik.
  • Ära arvusta ohvri tegusid või tegematajätmisi. Ole kannatlik ja avatud.
  • Juhi tähelepanu sellele, et ohver pole vägivallas süüdi.
  • Ära survesta ohvrit ega ole pealetükkiv. Las ta räägib juhtunust omas tempos.
  • Julgusta ohvrit otsima abi spetsialistidelt: politseilt, meditsiinitöötajatelt, kriisikeskustelt.
  • Füüsilise vägivalla korral anna kõigepealt vägivallatsejale märku, et juhtunut on märgatud (helista uksekella, hüüa) ja teavita siis häirekeskust numbril 112.

Räägi oma murest

Keeruliste olukordadega on palju lihtsam toime tulla, kui sa pole üksi. Kui otsid abi või vajad tuge, helista sotsiaalkindlustusameti nõuandeliinidele:
  • ohvriabi kriisitelefon 116 006 (24/7). Ohvriabi kriisitelefon pakub tuge ja ärakuulamist, kui oled kogenud vägivalda, kaotust, sattunud traumeerivasse olukorda või on see juhtunud sinu lähedase või tuttavaga. Kriisitelefoni nõustajad kuulavad, jagavad infot abivõimaluste kohta ning vajadusel juhatavad sind spetsialisti juurde;
  • emotsionaalse toe ja hingehoiu telefon 116 123 (iga päev 10.00–24.00);
  • lasteabi telefon 116 111 (24/7);
  • tugi vägivallast loobumiseks 660 6077 (tööpäeviti 10.00–16.00).
Rohkem infot lähisuhtevägivalla vastu võitlemise ja teadlikkuse tõstmise kohta leiad veebisaitidelt www.palunabi.ee ja www.sotsiaalkindlustusamet.ee.
 

Sorteeri: Soovitatud
  • Soovitatud
  • Kategooria
  • Hind alates madalamast
  • Hind alates kõrgemast
  • Nimi

MÄRKA VÄGIVALDA

märk

2,99

MÄRKA VÄGIVALDA | KARL KORSAR

kott, 38x43,5 cm

29,99

MÄRKA VÄGIVALDA

kott, 43x48,5 cm

44,99




X

Toote lattu jõudmise teavitused

Ole esimene, kes saab teada, kui sinu soovitud [itemName] on tagasi laos:

Hästi! Nüüd jääb sul üle ainult teavitust oodata.

Kui [itemName] on uuesti saadaval, anname sellest sulle meili teel märku.