ENERGIA JA RESSURSID

Me loome positiivseid muutusi

Oleme pikka aega teinud vähemast rohkemat. See on osa meie pärandist. Lisaks kasutame taastuvmaterjale, töötleme materjale ümber ning muudame jäätmeid ressurssideks, kaitstes ühtlasi loodust.

Üleminek puitalustelt paberalustele vähendas meie jalajälge IKEA toodete transportimisel 75 000 tonni võrra aastas.
Soov saata rohkem tooteid ja vähem õhku

Levitades IKEA tooteid üle maailma, püüame vähendada saadetava õhu kogust. Mida rohkem pakendeid me veoautodesse, rongidesse või laevadele mahutame, seda vähem süsinikdioksiidi (CO2) heitkoguseid tekib. Meie eesmärgiks on parandada saatmisefektiivsust praeguse 63% asemel 70% peale. See võib tunduda lihtsam kui see tegelikult on. Veoautode ja kaubakonteinerite kaalupiirid muudavad sageli ülesande täitmise keeruliseks.

PUIT

Loomulikult ilus

Me oleme puidufännid. See on elav materjal, mis annab vastupidavust ja soojust, vananeb kaunilt ning on nii taastuv kui ümbertöödeldav. Seetõttu teeme kõva tööd, et kaitsta ja säilitada seda olulist looduslikku ressurssi.

Selged standardid vastutustundlikule metsandusele

Meie IWAY Metsanduse standard sätestab selged nõuded kogu IKEA toodetes kasutatavale puidule. Kõik tarnijad peavad täitma tingimused, enne kui nad saavad tarnimist alustada.

Metsade sertifitseerimine koostöös Maailma Looduse Fondiga (WWF)

IKEA ja WWF on töötanud koos alates 2002. aastast, et võidelda illegaalse raiega, et kaardistada ja kaitsta suure säilitusväärtusega metsasid ning kaitsta bioloogilisi ja sotsiaalseid metsa väärtusi. Senikaua me oleme aidanud kaitsta metsade haldamist Euroopas ja Aasias ning panustanud FSC® sertifikaadiga metsaalade suurendamisse umbes 30 miljoni hektari ulatuses.

Tehes asju õigesti, kui asjad lähevad valesti

Mitmeid aastaid tagasi avastasime mõningatest oma pabertoodetest troopilise lehtpuu kiud. See ei ole meie standarditega kooskõlas. Pärast põhjalikku uurimist parandasime oma rahvusvahelisi protseduure tagamaks, et seda enam kunagi ei juhtuks.

Väldime ebaseaduslikult raiutud pähklipuu kasutamist

Meie metsanduseksperdid tuvastasid Hiinas ebaseadusliku pähklipuuraide. Seega me lõpetasime selle puidu kasutamise oma toodetes. Selle tulemusena on nüüd MOLGER vannitoaseeria valmistatud sertifitseeritud metsadest pärit kasest.

Loe lisa, kuidas me töötame metsandusega

Lisaks tarnijatele, kes täidavad meie IWAY Metsanduse standardi nõudeid, kasvas palju jätkusuutlikumatest allikatest pärineva puidu maht – ümbertöödeldud puit ja FSC® standardiga puit – 2015. aastal kuni 50%-ni. Meie eesmärgiks on 2020. jõuda 100%-ni.

PUUVILL

Üks meie lemmikmaterjalidest

Puuvill on looduslik ja taastuv materjal, mida kasutatakse enamikes meie populaarsetes toodetes, alates diivanitest ja patjadest kuni voodite ja tekkide, lambivarjude ning palju muuni.

Astume samme puuvillatööstuse muutmiseks

Üle kümne aasta tagasi, koos WWFi ja teistega aitasime käivitada Parema Puuvilla Initsiatiivi (BCI), mille eesmärgiks on muuta globaalne puuvilla tootmine paremaks nendele inimestele, kes seda toodavad, paremaks keskkonnale, kus see kasvab ja paremaks sektori tulevikule.

Alates 2005. oleme töötanud koos WWFga, et muuta puuvillakasvatus palju jätkusuutlikumaks. Meie töö algas 500 farmeriga Pakistanis. Alguses olid nad idee suhtes tõrkuvad, kuid sellele vaatamata olid pärast üht aastat tulemused märkimisväärselt piisavad, et innustada rohkemaid farmereid Indias ja Pakistanis meie projektiga liituma.

Miks on palju jätkusuutlikum puuvill oluline

Puuvill on üks kõige populaarsemaid toormaterjale. Sa leiad selle paljudest IKEA toodetest. Kuigi me armastame puuvillaga töötada, tekitab meile ebamugavust asjaolu, et puuvilla kasvatamine tavapärasel viisil on sageli keskkonda ja sellega tegelevaid inimesi kahjustav.

Tavalisel viisil kasvatades kasutab puuvillafarm suurtes kogustes kemikaale ja vett. See praktika viib sageli märkimisväärsete terviseohtudeni farmeritel, mulla erosioonini ja vee nappuseni. Samuti põhjustab see suuremaid kulusid ning kuna enamus puuvillast kasvab arenguriikide väikefarmides, siis võitlevad paljud farmerid kasumi teenimise nimel.

Loome kestvat mõju

Meil on hea meel, et saavutasime oma 100% eesmärgi, kuid me ei taha seal peatuda. IKEA on pühendunud positiivsete muudatuste loomisele kogu puuvillatööstuses. Täna tuleb 72% meie puuvillast Parema Puuvilla Initsiatiivist ja 20% on ümbertöödeldud. Meie nägemuses muutub palju jätkusuutlikum puuvill põhivoolu materjaliks, seda ka väljaspool meie ettevõtet.

Puuvill palju jätkusuutlikumatest allikatest

Kogu puuvillast, mida me kasutame IKEA toodetes, on 20% ümbertöödeldud. Ülejäänud 80% tuleb järgmistest allikatest: 

  • Parema Puuvilla Initsiatiivi vanadelt osalejatelt: 72%
  • Parema Puuvilla Initsiatiivi uutelt osalejatelt: 23%
  • Palju jätkusuutlikum puuvill muudest allikatest, nagu E3 programm USAs: 5%

VESI

Vee käitlemine lugupidamisega

Vesi on eluks vajalik, kuid puhas, joogivesi on mõnedes maailma piirkondades luksus. Sellepärast on oluline nii kvantiteet kui kvaliteet. Augustiks 2020, on meie eesmärgiks, et tarnijad muutuksid 30% veesõbralikumaks kui nad olid aastal 2011.

Vee säästmine Bangladeshis

Üks meie suurimaid tekstiilitarnijaid Bangladeshis kasutab umbes 1,7 miljonit m3 vett aastas. 2011/2013 käivitasime me koos projekti veetarbimise kärpimiseks nende poolt vähemalt 20%. Tarnija paigaldas tehasesse 30 veemõõdikut, et saada aru, milline protsess kasutab kõige enam vett, alates valgendamisest kuni trükkimise ja värvimiseni. Me tuvastasime mitmeid punkte, kus heitvett oleks võimalik ümber töödelda ja kasutada tehases kusagil mujal ning käivitasime pilootprojektid võimalike lahenduste ning säästmise katsetamiseks.

VÄÄRTUS, MITTE JÄÄTMED

Ringides mõtlemine

IKEA otsib alati võimalusi, kuidas teha vähemast rohkemat. Kuid maailmas, kus ressursid on napid, me peame ümber mõtlema kõik, alates materjalidest, mida me kasutame, kuni elektrini meie poodides. 
Meie eesmärgiks on kasutada taastuvaid ja ümbertöödeldud allikaid nii tulemuslikult kui võimalik, et tagada väärtuse loomine jäätmete asemel. Kui sa viid tooted koju, tahame sul aidata need kauem kestvateks muuta või anda neile uue elu remontides, taaskasutades ja ümber töödeldes.

Tehes seda algusest peale õigesti

Selleks, et muuta maailm palju jätkusuutlikumaks kohaks, alustasime oma toodete järgmise elu planeerimist disainietapis. Meie tooted peavad kestma nii kaua kuni neid vajatakse ja peavad olema hõlpsalt hooldatavad, remonditavad, taaskasutatavad, uuesti kokkupandavad ja ümbertöödeldavad. Mida paremini me seda teeme, seda parem meie klientidele ja planeedile.

Vanad materjalid, uued pinnad. Meile lihtsalt ei meeldi asju minema visata. Näeme jäätmeid ressursina ja otsime viise, kuidas kasutada rohkem ümbertöödeldud materjale oma toodetes. Sellepärast tegimegi REINSVOLL garderoobiukse. See on valmistatud ümbertöödeldud PET pudelitest  tehtudplastmasskilega kaetud ümbertöödeldud puidust. Ja kuigi REINSVOLL on jätkusuutlik valik, siis loomulikult ei ole selles tehtud järeleandmisi kvaliteedis, disainis ega hinnas.

Teedrajavad köögiuksed. REINSVOLL ei olnud meie esimene täielikult 100% ümbertöödeldud FSC® sertifikaadiga puidust ja PET pudelitest valmistatud toode. Puhta disaini ja pinnaga KUNGSBACKA köögiuksed on sama päritolu.

Igal aastal kasutatakse üle maailma 100 miljardit veepudelit, kuid ainult 30% nendest töödeldakse ümber. Andes neile uue elu uste ja köögiuste kattekilena, näitame, et ümbertöötlemine mitte ainult ei ole õige asi, vaid sellest sünnivad ka uued ilusad tooted.

Ebatavaline kast. Ühe inimese prügi on teise varandus. Meie jaoks on ümbertöödeldud PET plastmasspudelitest valmistatud praktiline KUGGIS hoiukast üks selliseid pärle. Paindlik, hea välimusega ja ümbertöödeldav, see on sinu parim sõber hoiustamisel – ikka ja jälle.
Kas teadsid?

Bioplastik on taastuvast toorainest, nagu põllumajandussaadused ja kõrvalsaadused, valmistatud materjal. Seda saab teha ka teistest taastuvatest süsinikuallikatest, nagu biogaasist. Üleminek bioplastikule on samm eesmärgi suunas kasutada meie kodusisustustoodetes ainult taastuvat või ümbertöödeldud plastmassi ja panustada plastmassitööstuse muutumisse.

Null jäätmete suunas

Otsustasime välistada jäätmed kõikidest operatsioonidest ja saada alates 2020. aastast energeetikas iseseisvaks. See ei ole väike asi, kuid koos tarnijate, partnerite ja klientidega on eesmärk käega katsuda.

Rootsi IKEA teeb tööd tarnijate ja partneritega kogu oma tarneahelas, et toota ning levitada oma tooteid kõige efektiivsemal viisil. See hõlmab ka jäätmete minimeerimist ja nende muutmist uuteks ressurssideks.

Kas teadsid?

2016. aastal töödeldi kõikides meie operatsioonides 89% jäätmetest ümber või muudeti energiaks.

Aastast 2020 töödeldakse ümber või muudetakse energiaks 90% meie endi operatsioonidest tekkinud jäätmetest.
80% meie poodide ja jaotuskeskuste jäätmetest töödeldakse materjaliks.

Purunenud klaasi ilu. IKEA PS 2017 vaasi tootmiseks kasutatud klaasil on rääkida oma lugu. Olles oma esimese elu jooksul mullide või muude defektide tõttu kõrvale jäetud, sulatatakse purunenud klaas üles ja kogenud meister puhub sellest masstoodangu tooted. Iga klaasikillu iseloom jätkab oma elu, andes igale vaasile unikaalse värvisegu ja mustrid. Klaasi taaskasutades säästame piiratud ressursse, tuues samas oma koju täiendava karakteri.
Astu peale ja tunne seda. TÅNUM on käsitsi tehtud, mis annab igale vaibale tema individuaalse ilu. Me kasutame selle tegemiseks meie endi tootmisest pärinevat ümbertöödeldud puuvilla. Enam, kui 90% kasutatavast materjalist on voodilinade tootmisel tekkinud ülejäägid. Kui Sa astud TÅNUM vaibale, siis jätad endast väiksema CO2 jalajälje.
Anna asjadele teine võimalus

Me soovime, et meie kliendid armastaksid meie tooteid ja hoolitseksid nende eest, et need kestaksid võimalikult kaua – ja isegi siis, kui nemad seda ei tee, siis teeme seda meie. Näiteks meie Belgia poes, pakume oma klientidele viit valikuvõimalust mööblile teise elu andmiseks: müüa vana mööbel IKEA poes, värskendada ülevärvimisega, tagastada vana mööbel meie veoteenuse abil ja toetada sotsiaalorganisatsioone.
Globaalsel tasandil pakume kõikidele klientidele varuosi ja enamikel turgudel on vana madratsite tagasivõtmise võimalus.

Toit, millega võid end hästi tunda

Me serveerime ja müüme toitu 261 miljonile kliendile aastas. Meie lähenemisviis hõlmab palju jätkusuutlikumate ja orgaaniliste koostisainete kasutamist – siia hulka kuulub tunnustatud standardite kohaselt sertifitseeritud koostisainete ostmine ja loomade heaolu standardite rakendamine.

„Rajanedes UTZle, soovime, et ka meie oad oleksid mahedalt kasvatatud, see tähendab sünteetilisi väetisi ja pestitsiide kasutamata.“

Jacqueline Macalister, IKEA FOODi tervise ja jätkusuutlikkuse eest vastutaja

Aita kohvikasvatajatel anda paremat kohvi

IKEA kohvioad pärinevad perefarmidest ja väikestest kooperatiividest Hondurases, Mehhikos ja Peruus. Kohv on kasvatatud mahedalt, ELi standarditest lähtudes, kemikaale ja pestitsiide kasutamata. UTZ sertifitseerimine töötab paljude põllumajandusvaldkondade parendamise nimel, sealhulgas kasvatusmeetodid. See aitab vähendada kulusid ja suurendada saagi kvaliteeti ning saagikust, mis omakorda parandab farmerite elatusallikaid. Töötajad saavad paremat palka ja farmerid saavad ausama osa kasumist. Seetõttu saavad nende lapsed minna kooli ja võtta aega mängimiseks.       

PÅTÅR eriväljaanne: tutvustame ühe päritoluga kõrgekvaliteedilist 100% Arabica kohvi Ugandast

Suur osa PÅTÅR kohviubadest pärineb Lõuna-Ameerikast. Nüüd on meil hea meel lisada oma nimekirja täielikult Aafrikast pärinev eriväljalase. Uganda on suurim kohvi eksportiv riik Aafrikas, kuigi keskmise kohviistanduse suurus on alla 0,25 hektari – see on vaid veerand jalgpalliväljakust. Selliste väikeste ressurssidega ei ole kasumliku farmi pidamine just lihtne. Jätkusuutlikumate põllumajandustavade toetamiseks ühines IKEA Uganda kohvikasvatajatega.

Loe lisa spetsiaalse PÅTÅR kohvi ja meie töö kohta sotsiaalsete ettevõtjatega

Sina saad suurepärase kohvi ning kasvatajad parema sissetuleku

Alates 2008. on kogu IKEAs müüdav ja serveeritav kohv UTZ sertifikaadiga. Sertifitseerimine oli positiivne samm parema kohvi suunas, tagades paremad tingimused farmeritele ja jälitatavuse kuni istanduseni.

„Rajanedes UTZle, soovime, et ka meie oad oleksid mahedalt kasvatatud, see tähendab sünteetilisi väetisi ja pestitsiide kasutamata,“ lausub Jacqueline Macalister. „See tähendab tervemaid muldasid ning väiksemat mõju kliimale. Samuti makstakse farmeritele mahesaagi eest rohkem. Sel viisil parandavad nad oma elatusallikaid ning kaitsevad samal ajal keskkonda.“

Mahe ja UTZ on hea kombinatsioon

Kohv, mida me IKEA Rootsi toidu poes, IKEA Bistroos ja IKEA restoranis serveerime ja müüme, on nii mahe, vastavalt ELi standarditele, kui ka UTZ sertifikaadiga. Oad täidavad rangeid, sõltumatuid nõudeid, tagamaks jätkusuutlikke põllumajandusstandardeid ja paremaid tingimusi töölistele. Sul on võimalik aadressilt utz.org/IKEA vaadata isegi kohvi päritolu.

Šokolaad, mida süües võid end hästi tunda

Kakao IKEA etiketiga šokolaaditahvlites täidab rangeid, sõltumatuid nõudeid, tagamaks jätkusuutlikud põllumajandusstandardiid ja ausad tingimused töölistele. Otsi lihtsalt meie Rootsi toidupoes etiketti „UTZ Certified“. Kakao päritolu vaatamiseks meie UTZ sertifikaadiga šokolaaditahvlis külasta veebilehte utz.org/IKEA.

Vastutustundlik hankimine aitab säilitada ookeanivarusid.
Vastutustundlikult hangitud mereannid

Tervislik ja maitsev kala teeb meie kliendid tervemaks ja õnnelikumaks. Sellepärast võttis IKEA koos globaalsete keskkonnaekspertidega osa lõhe vastutustundliku kasvatamise standardite väljatöötamisest. Kogu IKEA lõhe tuleb Aquaculture Stewardship Council (ASC) sertifikaadiga kasvandustest.

Täna on 90% maailma kalavarust täielikult hõivatud - vastutustundlikult hankides, saame me tagada, et kalavarud ei hakka tulevikus kahanema.

Merevetikatest pärlid

Meie merevetikatest pärlid on valmistatud pruunvetikast, mis pärineb jätkusuutlikust taimest, mis kasvab kuni 50 cm päevas. Need „pärlid“ on suurepärased taimsed kaaviari asendajad ega aita kaasa kalavarude ammendumisele.

Naudi köögivilju maitsvas pallis

Me tahtsime välja arendada toiduvalikut, mis sisaldaks palju jätkusuutlikumaid toiduaineid. Meie köögiviljapallid on küpsetatud värsketest koostisainetest, nagu kikerherned, rohelised herned, porgandid, paprika, mais ja kapsas. Sa naudid toitvat einet, mis on täis valku ja toitaineid. Pluss, need tulevad madala ökoloogilise jalajäljega. Eelkõige on need maitsvaks alternatiiviks meie ikoonilistele lihapallidele.

Mereannid sulle ja sinu lapselastele nautimiseks

IKEAs serveeritav ja müüdav loodusest püütud kala ning krevett tuleb kalapüügikohtadest, mis on sõltumatult sertifitseeritud vastavalt Marine Stewardship Council (MSC) standarditele. Kui naudid seda, siis saad olla kindel, et toetad jätkusuutlikku kalandust ja kaitsed mereandide varusid tulevaste põlvkondade jaoks.

Proovi meie suurepäraseid mahedaid valikuid

Meie Rootsi toidupoest leiad alati mahetoitu, nagu pohlamoos, kohv ja küpsised. Samuti pakume vähemalt üht maherooga restoranis, nagu ka mahetoidust lasteeinet.

Null jäätmete suunas liikudes

Arvame, et toitu ei tohiks raisata, mistõttu otsustasime liikuda oma suure eesmärgi suunas: 2020. aasta augusti lõpuks, on meie eesmärgiks vähendada IKEA toidujäätmeid poole võrra. Ja lisaks tuleb 90% toidujäätmetest ümber töödelda või töödelda ressurssideks, nagu kompost või biogaas.